Vanad
Co je to vanad
Vanad patří mezi minerály. Je to stopový prvek, který je důležitý pro zdraví organismu. Je třeba ho přijímat ve stravě, ačkoliv nepatří mezi takzvané nezbytné neboli esenciální minerály. Vanad se nachází v podstatě všude. Je ve vodě, v půdě i ve vzduchu. Jde o prvek, který objevil v roce 1801 španělský mineralog a vědec, přijat byl však až při znovuobjevení ve Švédsku a jméno tak dostal podle švédské bohyně Vanadis.
Jaká je úloha vanadu v těle
Do současné doby není úloha tohoto minerálu v těle zcela objasněná. Předpokládá se však působení v thyreoidálním metabolismu a také schopnost imitovat inzulin. Vanad má v těle také další biochemické funkce. Hovoří se o významu vanadu při syntéze krevního barviva, které přenáší kyslík. Pozitivní vliv by měl mít také na kardiovaskulární systém. Některé studie tvrdí, že má také pozitivní vliv na plodnost a pozitivně ovlivňuje stav diabetiků. Důležitý je také pro mineralizaci kostí a kloubů. V souvislosti s mnohými výzkumy se také hovoří o vanadu v souvislosti s protirakovinovým působením, konkrétní výsledky však zatím nejsou známy a potvrzené.
Jaká je doporučená denní dávka
Tělo denně potřebuje asi 100 až 300 mikrogramů vanadu. Bohužel se do těla tento minerál těžko vstřebává. Navíc se vanad ovlivňuje s mědí a chromem. Vanad narušuje distribuci těchto minerálů v těle. Absorbci vanadu naopak stěžuje vysoký obsah bílkovin, vitamínu C, železa, hliníku a chloridů. Vanad, který tělo nedokáže absorbovat odejde společně se stolicí a močí.
Jak se projevuje nedostatek vanadu
V případě, že by lidskému organismu chyběl tento minerál dlouhodobě, může způsobit chudokrevnost. Dále mohou být následkem nedostatku vanadu kardiovaskulární onemocnění a potíže mohou být také s ledvinami. Nedostatek vanadu však není příliš běžný. Výzkumy, které však proběhly na zvířatech, také hovoří o tom, že nedostatek vanadu může vést k potratům, poruchám růstu nebo vývoje kloubů.
Jak se projevuje nadbytek vanadu
Pokud byste konzumovali nadbytečné množství vanadu, můžete trpět průjmy nebo zvracením. Při předávkování také klesne krevní tlak a zrychlí se srdeční tep. Objevit se mohou ekzémy na kůži. V horších případech může dojít k selhání nadledvin nebo jater. Nadbytek vanadu je také spojovaný se zápalem plic a bolestmi břicha. Takové potíže však nejsou po požívání vanadu z klasické stravy. Tyto potíže mají spíše lidé, kteří přicházejí do styku s vanadem ve své práci, případně lidé, kteří by pili kontaminovanou vodu.
Jaké jsou zdroje vanadu
Velký obsah tohoto minerálu mají měkkýši, případně houby. Skvělým zdrojem vanadu jsou také petržel, semena kopru, pepř, mrkev, česnek, bílé zelí či fazole. Zdrojem vanadu mohou být také některé minerální vody a rostlinné oleje. Vanad se nachází také v rybím mase. Zdrojem vanadu jsou také ostružiny, hrušky, jablka, tvaroh či mléko.
Vanad jako doplněk stravy
Tento minerál je samozřejmě dostupný také jako doplněk stravy. Jeho hlavním cílem je zvýšit výkonnost sportovců. Lékaři však užívání vanadu jako doplňku stravy příliš nedoporučují a upozorňují na jeho toxicitu. Přípustné množství vanadu je 1,8 miligramů za den.