Vitamín B9
Co je to vitamín B9
Vitamín B9 znáte pravděpodobně pod názvem kyselina listová. Jde o vitamín, který patří do skupiny vitamínu B, které jsou rozpustné ve vodě. Jde o syntetickou verzi folátu, jednoho z vitamínů B. Tělo si kyselinu listovou nedokáže samo vytvořit, proto je nutné ji přijímat ze stravy. Folát obsahují některé potraviny přirozené, do jiných se vitamín B9 přidává. Kyselina listová je také dostupná jakožto doplněk stravy.
Folát nebo kyselina listová
Často se tyto dva termíny používají jakožto jeden zaměnitelný. Skutečně však jde o dvě formy vitamínu B9. Folát má jinou strukturu než kyselina listová a také trochu jiné účinky v lidském těle. Folát se používá jako obecný název, který zahrnuje veškeré formy vitaminu B9, včetně kyseliny listové.
K čemu tělo potřebuje vitamin B9
Tento vitamín pomáhá vytvářet a opravovat DNA. Dále pomáhá k růstu buňkám a také je vhodný pro jejich správnou funkci. Napomáhá dozrávání červených krvinek a produkuje určité proteiny.
Jak se projevuje nedostatek kyseliny listové
Při nedostatku kyseliny listové může u kojenců dojít k vývojové nepravidelnosti, z toho důvodu je důležité, aby těhotné ženy měly dostatek tohoto vitamínu. Často ho užívají jako doplněk stravy. Nedostatek se může projevit poruchou vstřebávání nebo průjmem. Postižené mohou být sliznice. Dále nedostatek kyseliny listové zvyšuje riziko srdečních chorob a některých druhů rakoviny. Také může způsobit anémii. Zhoršit se může imunita a mohou se objevit deprese. Nedostatek se může objevit jako důsledek nemoci nebo operace, dále může mít příčinu v poruše užívání alkoholu nebo v nedostatku žaludeční kyseliny v těle. Nedostatek se může projevit také v těhotenství nebo při nedostatku folátu ve stravě.
Jak se projeví nadbytek kyseliny listové
Při příjmu vysokého množství kyseliny listové může dojít k poruše trávení, nespavosti, alergii nebo psychickým výkyvům. Není to však takový problém jako jeho nedostatek.
Jaké je doporučené denní množství
Obecně tělo potřebuje asi 200 mikrogramů kyseliny listové, v těhotenství pak až dvojnásobnou dávku. Děti do deseti let potřebují asi 100 mikrogramů tohoto vitamínů, děti do šesti let 75 mikrogramů a děti do tří let asi 50 mikrogramů.
Kde najdete vitamín B9
Vitamín B9 se nachází například ve špenátu, kapustě, zelí, brokolici nebo avokádu. Obsahují ho také citrusové plody, vejce nebo hovězí či kuřecí játra. Dále se kyselina listová přidává do pečiva nebo cereálií. Kyselinu listovou najdete také v pivovarských kvasnicích nebo ořechách.
Kdy sáhnout po doplňcích stravy
Vhodné je doplňovat kyselinu listovou v těhotenství, po dohodě s ošetřujícím lékařem. Dále se kyselina listová jakožto doplněk stravy používá při léčbě nedostatku například po operacích nebo nemocech jako jsou celiakie, syndrom krátkého střeva nebo operace žaludku. Některé léky ovlivňují absorpci vitamínu B9 a tak ho musíte do těla dostávat ještě formou doplňků stravy. Vhodné je užívat ho také při hemolytické anémii nebo dialýze.
Související pojmy:
- Vitamín B1
- Vitamín B2 neboli Riboflavin
- Vitamín B3 neboli Niacin
- Vitamín B5 neboli Kyselina pantotenová
- Vitamín B6 neboli Pyrixidin
- Vitamín B7 neboli Biotin
- Vitamín B9 neboli Kyselina listová
- Vitamín B12 neboli Kobalamin
- Vitamín B15 neboli Kyselina pangamová
- B-komplex