Imunitní systém

Co je to imunitní systém

Je to soubor buněčných mechanismů, který je opravdu nepostradatelný pro přežití. Jde o rozsáhlou síť buněk a tkání, které hledají nepřátelské organismy a ty se snaží zlikvidovat. Imunitní systém chrání lidské tělo před viry, bakteriemi a mikroby. Působí jako prevence před různými infekcemi. V podstatě si ho lze představit jako štít, který chrání tělo před útoky. Imunitní systém dokáže rozlišit vlastní buňky před těmi cizími. Dokáže poznat také vadné nebo mrtvé buňky. Pokud však imunitní systém v rozpoznání selže, hovoříme o autoimunitních poruchách. 

Jak funguje imunitní reakce

Imunitní systém dokáže díky B lymfocytům rozpoznat vlastní buňky od těch cizích. Dělá to tak, že detekuje proteiny na povrchu všech buněk. Když narazí na antigen, začnou produkovat protilátky imunoglobuliny. Ty označí buňku jako cizí objekt a fagocyty se jich následně snaží zbavit. Komunikace mezi buňkami imunitního systému se děje pomocí signálních molekul, a to buď jako přímé interakce molekul v membránách nebo prostřednictvím secernovaných molekul. 

Jaké jsou hlavní úkoly IS

Hlavním úkolem imunitního systému je bojovat proti bakteriím, virům a parazitům. Následně tyto choroboplodné zárodky odstraňovat z těla. Dále je nutné, aby imunitní systém rozpoznal škodlivé látky a bojoval proti změnám v těle. 

Co negativně ovlivňuje imunitní systém

Dehydratace

Voda je pro lidské tělo opravdu velmi důležitá. Dostatečný přísun tekutin zajišťuje vylučování odpadních látek. Nedostatek tekutin ohrožuje naší imunitu. 

Únava

Nejen fyzická, ale také psychická únava spojená s nedostatečným spánkem je opravdovou hrozbou pro imunitní systém. K zajištění správného chodu imunity potřebujeme alespoň osm hodin kvalitního spánku a odpočinek. 

Stres, úzkost

Stres negativně působí nejen na imunitní systém, ale také na trávicí systém a srdce. 

Léky

Nadměrné užívání léků může snížit funkci bílých krvinek a navíc léky mohou ve velkém množství negativně působit na střeva. 

Alkohol, cigarety

Jistě víte, že alkohol má špatný vliv na játra i na střeva. Kouření je pak nevhodné hlavně pro cévy a má tedy negativní vliv na bílé krvinky. 

Imunitní systém pochopitelně ovlivňuje také nedostatek vitamínů a minerálů. Ten většinou pramení ze špatných stravovacích návyků. 

Jak můžeme imunitní systém posílit

Důležité je mít zdravá střeva. V nich se totiž nachází až 70 % imunitních buněk. Pro jejich správnou funkci je důležité občas do stravy zařadit probiotika a prebiotika. Může to být pomocí pestré stravy nebo lze využít doplňky stravy. 

Pro imunitní systém je důležitá také pestrá strava a pitný režim. Ve stravě bychom měli přijímat dostatečné množství bílkovin, sacharidů a tuků. Je důležité úplně ze stravy nevyřadit cukr, ale také to s ním nepřehánět a vybírat si plnohodnotné sacharidy. Ideální je vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám i fastfoodům. Ve stravě by mělo být dostatečné množství zeleniny a také ovoce. Reakci imunity zvyšuje hlavně zázvor a česnek. Co se týká pitného režimu, nejlepší je pít čistou vodu. Množství je závislé na hmotnosti a výdeji energie, obecně se však hovoří o dvou litrech denně. 

Přísun vitamínů má pochopitelně také pozitivní vliv na imunitní systém. Nejdůležitější roli má vitamín D a neméně důležitý je vitamín C. Imunitní systém však potřebuje také vitamín E pro jeho antioxidační účinky. Dále jsou vhodné minerály jako zinek a selen

Imunitní systém potřebuje ke správnému fungování také kvalitní a dostatečný spánek. Měli bychom chodit spát pravidelně a ve stejnou dobu také vstávat. Před spánkem není vhodné konzumovat kofein nebo těžká jídla či alkohol. Před spaním je ideální se vyhýbat také televizi, telefonu nebo počítači. Vhodnější je relax u hudby nebo knihy. Spát bychom měli v temné a tiché místnosti, která je vyvětraná a je v ní kolem 20 stupňů. 

K podpoře imunitního systému je vhodné omezit stres a navíc přidat pohyb nebo dokonce otužování. Vhodné je také vyhýbat se nadměrnému příjmu alkoholu a kouření. Tabákový kouř totiž významně snižuje naši obranyschopnost.