Fosfor

Co je to fosfor

Fosfor je minerál, který je společně s vápníkem nejvíce zastoupený v lidském těle. Nachází se hlavně v kostní a zubní tkání. Je důležitý také pro metabolismus a patří mezi biogenní prvky. Význam má také pro udržení acidobazické rovnováhy. V dospělém těle tvoří fosfor asi jedno procento z celkové váhy. Jeho využitelnost je spojená s vápníkem. V lidském těle plní fosfor několik funkcí jako jsou regulační, aktivační, katalytické nebo stavební.

Jaké jsou pozitivní účinky fosforu

Fosfor buduje silné a zdravé zuby i pevné kosti. Dále podporuje metabolismus a zdravé funkce svalů. S tím je spojený také fakt, že tento minerál snižuje bolest po fyzické námaze. Nezbytný je však také pro správnou funkci nervového systému a mozku. Fosfor se podílí na uchování a transportu energie, podporuje činnost ledvin i funkci buněčných membrán. V neposlední řadě udržuje acidobazickou rovnováhu v těle a zajišťuje důležité funkce regulační, aktivační a katalytické.

Jaké jsou zdroje fosforu

Přirozeným zdrojem fosforu jsou mléko, žloutek, luštěniny a ryby s jedlými kostmi. Tedy například sardinky. Najdete ho také v mase a masných výrobcích. Skvělým zdrojem jsou vnitřnosti jako jsou játra. Fosfor však najdete také v některých druzích koření a dokonce v coca-cole. Dokonce je součástí některých éček a také je velmi zastoupený ve stravě z fastfoodů. Obecně je lépe využitelný fosfor anorganický, fosfor rostlinného původu je méně využitelný. Přesto najdete fosfor i v rostlinných potravinách jako je kakao, mák, česnek, cibule, kořenová zelenina, sója, tofu nebo hroznové víno

Jak se projevuje nadbytek fosforu

Nadbytek tohoto minerálu negativně ovlivňuje vstřebávání vápníku. Jeho předávkování se v současné době objevuje více než nedostatek. Je to proto, že fosfor je v coca-cole a tavených sýrech. Obsahuje ho také fastfoodový strava. Je však třeba říci, že nadbytek fosforu je opravdu nebezpečný. Poznáte ho podle nevolností, zvracení, průjmů, nízkého krevního tlaku nebo podle zvýšené teploty. Bohužel má navíc nadbytek fosforu v těle vliv na vstřebávání vápníku a železa. Problém je to zejména u malých dětí a starších osob. 

Jak se projevuje nedostatek fosforu

Při nedostatku tohoto minerálu v těle se můžete cítit slabí a malátní. Pravděpodobně budete také rychleji unavení a podráždění. Mohou se objevit svalové bolesti. Dále mezi symptomy patří poruchy polykání, ztráta chuti k jídlu, zvýšená náchylnost k infekcím a otoky nohou. Později můžete pozorovat zesláblé kosti, zuby a vlasy. Objevit se může také osteoporóza. Nedostatek se nejčastěji objevuje při acidóze, katabolismu vlastních tkání nebo onemocnění ledvin. Za jeho ztrátou však může stát také infuze glukózy. 

Kdo trpí nedostatkem fosforu

Nedostatekem tohoto minerálu nejčastěji trpí vegani nebo vegetariání. Je to z toho důvodu, že nejvýznamějšími zdroji fosforu je maso, ryby, vajíčka a mléčné výrobky. Nedostatkem však mohou trpět také lidé s poruchou zažívání, alkoholici nebo lidé ze zemí, kde trpí hladem. 

Kdy využívají fosfor lékaři

Fosfor je velkým pomocníkem při řídnutí kostí a jejich demineralizaci. Pomáhá však také při astmatu, tuberkulóze, intelektuální astenii, spasmofilii, poruchách štítné žlázy, nedostatečné srdeční činnosti nebo při chorobách nervového systému. Nápomocný je také v případě svalové únavy.