Antibiotika

Co to jsou antibiotika?

Antibiotika jsou látky, které se užívají k terapii a profylaxi infekčních onemocnění vyvolaných bakteriemi. V současné řadě se vyrábí velké množství syntetických antibiotik. Řada antibiotik je však přírodním produktem plísní. Antibiotika jsou látky, které inhibují růst mikroorganismů nebo je usmrcují. Jsou produkované bakteriemi nebo houbami. Základním požadavkem na antibiotickou terapii je optimální antimikrobiální účinek na minimální toxicity hostitele. To znamená, že je žádaná vysoká selektivita účinku. 

Kolik známe antibiotik?

V současné době je známo přes 6000 látek s antibiotickým účinkem. Jen 70 z nich však našlo uplatnění v humánní nebo veterinární medicíně. Ostatní známé látky s antibiotickými účinky mají mnoho nežádoucích účinků nebo jsou dokonce pro lidi toxické. 

Jaká je historie antibiotik?

Objev antibiotik patří k těm nejdůležitějším objevům současné medicíny. Již 2500 let před naším letopočtem používali v Číně obklady z plesnivého sojového mléka k léčbě infekcí. Antibiotika používali pravděpodobně také v Egyptě. Antibiotika byla také původně přirozené přijímaná ve stravě. První kroky k vynálezu syntetických antibiotik učinil Louis Pasteur. Ten také pochopil, jak fungují. Stalo se tak v roce 1877. Thedy objevitel zjistil, že laboratorní zvíře naočkované kulturou B. anthracis společně s kulturou saprofytických bakterií onemocnělo antraxem. První skutečně účinné antibiotikum pocházelo z plísně. K objevu penicilinu se dostal v roce 1929 Alexander Fleming. Nedokázal ho však izolovat. To se podařilo až v roce 1940 chemikům Chainovi a Floreymu. 

Jak se antibiotika používají?

Antibiotika se používají hlavně k léčbě infekčních onemocnění. V současné době je však velký problém, že se často využívají nevhodná antibiotika nebo se předepisují pro léčbu virových onemocnění. Přesto však určitá antibiotika mohou stimulovat imunitní systém a nepřímo tak likvidovat virová onemocnění. Antibiotika se nepoužívají jen v klasické medicíně. Malé množství se využívá také pro hospodářská zvířata. Od roku 2006 je však jejich používání pro tento účel ve státech EU zakázané. 

Antibiotika by se měla používat jen tehdy, pokud je předepíše lékař. Vždy je potřeba dodržovat rady lékaře a užívat je jen po dobu, kterou určil a v předepsaných intervalech. Během užívání je samozřejmostí klidový režim a dostatečná hydratace. Při užívání některých druhů antibiotik byste neměli trávit čas na sluníčku a také požívat alkoholické nápoje. Zbytky antibiotik se neuchovávají. Jestliže lék zbyde, je potřeba ho odnést do lékárny. Zbytky antibiotik nikdy nelikvidujte sami. 

Co se léčí pomocí antibiotik?

Antibiotika jsou účinná jen proti bakteriálním infekcím. Nemohou tedy léčit infekce způsobené viry. Nehodí se tedy k léčbě nachlazení nebo chřipky. Antibiotika totiž nezabrání virům, aby se šířily na ostatní osoby. 

K čemu vede zneužívání antiobiotik? 

Zneužívání antibiotik vede k tomu, že se bakterie stanou odolnými. Pokud byste se tedy v budoucnu potřebovali léčit antibiotiky, nemusí již účinkovat. 

Jak dlouho trvá, než zaberou antibiotika?

Lék proti bolesti hlavy zabere třeba do 30 minut. Antibiotika rozhodně takto rychle nepůsobí. Antibiotikum nejprve putuje do trávicího traktu a z něj do krve. Ta lék následně transportuje na potřebné místo. Je však nutné dosáhnout určité hladiny v krvi. Úleva tak může přijít po dvou dnech, ale také pěti nebo sedmi. Při užívání antibiotik tedy není vhodné čekat zázraky na počkání. Mějte však na paměti, že ani úleva neznamená, že jste vyléčení. Je důležité antibiotika užívat stanovenou dobu, jinak se infekce může vrátit. Někdy je nutné dokonce stanovenou dobu prodloužit. 

Jaké jsou vedlejší účinky antibiotik

Při používání antibiotik se mohou objevit nežádoucí účinky. Často jde o nevolnosti a průjem. Objevit se může také nadýmání, zvracení nebo nechutenství. K nežádoucím účinkům patří také alergické reakce, bolesti hlavy nebo gynekologické problémy. Antibiotika totiž naruší bakteriální mikroflóru, jelikož nerozeznají prospěšné bakterie. To vede k oslabení těla. 

Jak mohou antibiotika škodit? 

Antibiotika poškozují střevní mikroflóru. Z toho důvodu je dobré k nim užívat také probiotika. Po užívání antibiotik je také celkově oslabený imunitní systém. Objevit se může také postižení krve, sluchu, ledvin, jater nebo nervového systému. V těhotenství je riziko deformit plodu. Z výše zmíněných důvodů je opravdu důležité dodržovat při užívání antibiotiky pokyny lékaře. 

Jak podpořit léčbu a rekonvalescenci po užívání antibiotik? 

Jestliže vám lékař předepíše antibiotika, je důležité chránit prospěšné bakterie. Podporu zajistí buď zmíněné probiotika nebo chlorella či nápoj z mladého ječmene. Probiotické přípravky seženete ve formě kapslí, tablet, prášku nebo tekutin. Neexistuje však univerzální probiotikum, které by chránilo celé tělo. Je tedy třeba vždy zvolit vhodné probiotika. Zelené potraviny jsou však vhodné za všech okolností. 

Co nekonzumovat při užívání antibiotik

Při léčbě byste pochopitelně měli vynechat alkohol. Dále však mnohdy škodí také citrusové plody. Sice jde o přírodní zdroj vitamínu C, ale citrusy bohužel obsahují také sloučeniny, které brání vstřebávání antibiotiky. Vhodné není zapíjet antibiotika kofeinovými nápoji jako je káva nebo zelený čaj. Tyto nápoje by totiž mohly ovlivnit vstřebávání léků v těle. S některými druhy antibiotik není vhodné kombinovat ani mléčné výrobky. Neznamená to však, že při užívání antibiotik musíte mléčné vyloučit ze stravy úplně. Stačí dodržet dvouhodinový odstup. S antibiotiky také není vhodné kombinovat minerály jako je železo, vápník a hořčík.