Ženšen
Co je to ženšen
Ženšen pravý je známý pod názvem Panax ginseng a jde o jednu z nejstarších bylin na světě. Znát tuto bylinu můžete také jako Všehoj ženšenový. Ženšen se mu začal říkat kvůli skvělému působení na organismus. Jde o rostlinu z čeledi aralkovitých. Ženšenů je více druhů. Kromě ženšenu pravého je známý také americký ženšen, známý také jako pětilistý, který má odlišné kořeny. Jinak se mu také říká jiaogulan. Je to rostlina chráněná zákonem, jelikož se ve volné přírodě vyskytuje jen zřídka. Setkat se lze ještě se sibiřským (ostnitým) a indickým ženšenem. Ty však nejsou pravé, nejde o čeleď Panax, jsou to jen vzdálení příbuzní ženšenu. Mají však podobné účinky jako ženšen. Existuje také ženšen japonský, vietnamský a trojliský. Rostliny, kterým se říká ženše, jsou ještě peruánský ženšen neboli maca a děhel čínský. Každopádně všechny ženšeny považujeme za adaptogeny, které zvyšují odolnost organismu proti stresu.
Jak ženšen vypadá
Ženšen je vytrvalá a vzpřímená bylina, která má mohutný kořen nepravidelného tvaru. Každá rostlina má jeden nebo dva kořeny. Kořeny jsou rozvětvené.Nadzemní část ženšenu každoročně odumírá a na jaře vzniká z pupenů rostlina nová. Z listů ženšenu si můžete připravit čaj. Z květů pak rostou červené a šťavnaté plody.
Na co je dobrý ženšen
Ženšen obsahuje mnoho prospěšných látek - aminokyseliny, vitamíny a polysacharidy. Hlavní účinek v ženšenu však mají ginsenosidy. Lidé ženšen používají jako prevenci a také při léčbě nejrůznějších chorob. Působí na centrální nervovou soustavu, soustavu žláz s vnitřní sekrecí, imunitu a oběhový systém. Ženšen je vhodný užívat při poklesu energie a na zlepšení fyzické kondice a vyššího výkonu při sportu. Vhodný je také pro lepší spánek. Působí jako antioxidant, zlepšuje sexuální funkce a obranyschopnost. Skvěle působí také na paměť, soustředění a pozornost.
Jak ženšen používat
Ženšen se používá do polévek nebo také jako čaj. Kořeny se mohou také nakládat do cukru nebo medu, případně se z nich dělá roztok. Existují také doplňky stravy s ženšenem. Využívá se také v kosmetice.
Jaké jsou doporučené dávky ženšenu
Pokud hovoříme o suchém extraktu, pak je vhodné používat asi 200 až 600 miligramů denně v několika dávkách. Pokud zjistíte citlivost na ženšen, je nutné ho hned vysadit. V opačném případě je nejdelší doba používání jeden měsíc, poté je nutné ho na dva týdny vysadit Po přestávce v užívání je možné ho opět užívat měsíc v kuse.
Jaké jsou nežádoucí účinky
Nežádoucím účinkem může být vysoký krevní tlak. Dalším nežádoucím účinkem je nespavost, zvracení, krvácení nosu nebo bolesti hlavy. Ženšen může interagovat s rostlinami, které obsahují kofein a zesílit jeho účinek. Interakce se může objevit také ve chvíli, kdy užíváte potravinové doplňky snižující hladinu cukru v krvi. Ženšen interaguje také s heparinem, imunosupresivy, inzulínem, antidiabetiky, warfarinem nebo aspirinem. Ženšen také může ovlivnit výsledky laboratorních testů - při určování hladiny glukózy, glykovaného hemoglobinu a srážlivosti krve. Ovlivnit může ženšen také krvácivost, nespavost, schizofrenii a srdeční činnost. Ženšen není vhodný při kojení ani v těhotenství.