Vitamín A
Co je to vitamín A
Jde o skupinu sloučenin včetně retinolu, retinalu a retinylesterů. Vitamin A patří k vitamínům rozpustným v tucích a z toho důvodu se ukládá v těle pro pozdější použití. Většina vitamínů A se uchovává v játrech ve formě retinylesterů. Má zásadní roli v lidském těle. Preformovaný vitamin A, retinol a retinylestery - se vyskytuje pouze v živočišných produktech. Karotenoidy provitamínu A jsou naopak hojně zastoupené v ovoci a zelenině. Vitamín A je nutný pro tvorbu rodopsinu, což je zrakový pigment.
Jaké má vitamin A funkce v těle
Jde o vitamín, který je pro zdraví člověka opravdu nezbytný. Nejenže podporuje imunitní funkce organismu, ale také podporuje růst buněk a navíc vývoj plodu a zrak. Právě zdraví očí je nejspíš nejznámější funkcí tohoto vitamínu. Vitamín A však kromě toho ještě pomáhá udržovat střeva, plíce, močový měchýř nebo vnitřní ucho. V neposlední řadě má tento vitamín silné antioxidační účinky a chrání tělo před volnými radikály. Vliv má vitamin A také na normální funkci a kvalitu pokožky. Vitamin A vás také může chránit před některými druhy rakoviny. Retinoidy totiž mohou inhibovat růst některých rakovinných buněk. Dále je vitamin A nezbytný pro reprodukci, hraje totiž roli ve vývoji spermií a vajíček a je rozhodující pro zdraví placenty, vývoj a růst plodu.
Jak se projeví nedostatek vitamínu A
Nedostatek je velmi vzácný, ale může vést k závažným zdravotním komplikacím. Nedostatek vitamínu A je totiž hlavní příčinou slepoty, které lze předejít. Dále nedostatek tohoto vitamínu zvyšuje riziko úmrtí na infekce jako je průjem nebo spalničky. Dále vědci zjistili, že nedostatek vitaminu A zvyšuje riziko úmrtí těhotných žen a negativně ovlivňuje plod a jeho vývoj. Příznaky nedostatku vitaminu A mohou být z počátku však mnohem méně závažné. Pozorovat můžete například kožní potíže jako je akné, ztrátu chuti k jídlu, poruchu obranychopnosti nebo zastavení růstu.
Jak se projeví nadbytek vitaminu A
Nadbytek vitaminu A může vést k vážným vedlejším účinkům a může být také smrtelné. Mezi nejběžnější projevy nadbytku tohoto vitamínu patří poruchy vidění, nechutenství, nevolnost a zvracení, bolestí kostí a kloubů, citlivost na světlo, suchá kůže, bolesti hlavy, vypadávání vlasů, poškození jater, žloutenka, zmatek nebo snížená chuť k jídlu. Hypervitaminóza se dostaví po dlouhodobém užívání vysokých dávek.
Jaké jsou zdroje vitaminu A
Nejvyšší obsah vitaminu A mají vaječné žloutky, hovězí játra, máslo, olej z tresčích jater, kuřecí ledviny, losos, čedar a ryby jako pstruh nebo makrela. Vysoký obsah provitamínu A pak obsahují sladké brambory, mrkev, kapusta, dýně, špenát, papája, červené papriky, brukev nebo pampeliška.
Jaké jsou doporučené denní dávky
Doporučené denní dávky se liší podle věku. Dětem do tří let stačí 0,4 miligramu vitaminu A denně, děti do šesti let potřebují o 0,1 miligramu více. Děti do deseti let by pak měli konzumovat 0,7 miligramu vitaminu A za den. Děti nad deset let a dospělí jedinci by pak měli ideálně ze stravy přijmout 1 miligram vitaminu A během dne. Kojící ženy by dávku měli zvýšit na 1,6 miligramu za den. Vzhledem k toxicitě tohoto vitamínu je důležité nepřekračovat doporučené denní dávkování.