Lutein

Co je to lutein?

Lutein je pro tělo významný antioxidant, který patří do skupiny karotenoidů. Slovo lutein pochází z latinského výrazu luteus. V překladu žlutý. Označení tak pravděpodobně vzniklo podle výrazné barvy látky. Lutein v sobě totiž obsahuje žlutooranžové barvivo. Chemická struktura řadí lutein mezi xanthofylní barviva. Lutein je příbuznou látkou vitaminu A nebo betakarotenu. Metabolismus těchto látek je v lidském těle propojený. Přírodní lutein má lipofilní povahu, jde tedy o látku, která je rozpustná v tucích. Není to látka hydrofobní, což znamená, že lutein není rozpustný ve vodě. 

Kde najdeme lutein? 

Lutein produkují výhradně rostliny. Hojně se lutein vyskytuje například ve žlutých květech měsíčku. Dále v pampeliškách nebo lichořeřišnici. Lutein najdete také v kadeřávku, špenátu, pomerančích, papáje, paprice, petrželi, brokolici, mangoldu, pomeranči, mrkvi nebo v kukuřici. V malé míře se lutein vyskytuje také v živočišné stravě. Zvířata totiž získávají lutein přímo z rostlinné stravy. 

Jakou má lutein roli v organismu člověka?

Významnou funkcí luteinu v lidském těle jsou jeho ochranné antioxidační vlastnosti. Lutein je v lidském těle nejvíce koncentrovaný v oku, konkrétně v sítnici. Právě tady má lutein chránit před negativními účinky volných radikálů. Lutein se tedy významně podílí na zdraví očí. Dále snižuje riziko makulární degenerace, může mít ochranné účinky na pokožku a kardiovaskulární systém. 

Jaké jsou pozitivní účinky na zdraví člověka?

Lutein dokáže snížit riziko šedého zákalu a patologické světloplachosti. Dále pomáhá snižovat ukládání usazenin v cévách a snižuje makulární degenerace. Pomáhá také při diabetické retinopatii a údajně chrání tělo před některými typy rakoviny. 

Jaké je doporučené denní dávkování luteinu? 

Doporučená denní dávka luteinu neexistuje. Dostupné studie však doporučují 6 až 12 miligraů luteinů denně. V takovém množství by měl mít lutein příznivé účinky na zdraví. Je však známým faktem, že většina populace na toto číslo nedosáhne. 

Lutein jako vitamín pro oči

Lutein hraje v životě člověka opravdu nepostradatelnou roli. A to zejména v dnešní době plné technologií. Oči jsou každodenně vystavované opravdu velké zátěži. Zrakem přijímáme až 90 % informací. Z toho důvodu je nutné očím dopřát vitamíny. Čím je konstentrace luteinu a zeaxantinu v buňkách sítnice oka vyšší, tím lepší je ochrana. Vhodné je tedy lutein užívat jako prevenci. 

Lutein jako doplněk stravy

Lutein lze užívat nejen ze stravy, ale také jako  doplněk výživy. Pokud chcete užívat doplňky stravy s luteinem je dobré vědět, že doporučená denní hodnota je 6 - 8 miligramů za den. Pokud se však lutein používá při léčbě, je dobré dávky zvýšit na 8 - 12 miligramů za den. Vždy je však vhodné dbát na doporučené dávkování konkrétního produktu a o jeho používání se poradit s ošetřujícím lékařem. Při výběru produktu vždy dbejte na jeho složení. Vhodné je, pokud doplněk stravy obsahuje také vitain A nebo zeaxanthin.

Jaké jsou nežádoucí účinky luteinu

Lutein nemá žádné známé vedlejší účinky, a to jak v případě přírodních zdrojů, tak ani v případě kvalitních potravinových doplňků. Ve výjimečných případech se při nadměrném užívání může objevit karotenodermie. Je to kožní projev, kdy se pokožka zbarví do oranžova. Stačí pak lutein na nějakou dobu vysadit a barva pokožky se opět vrátí do normálu. 

S čím ideálně lutein kombinovat

Pokud chcete dosáhnout lepších výsledků při užívání luteinu, je vhodné ho užívat v kombinaci se zeaxanthinem a vitamínem A. Vitamin A má příznivé účinky pro zrak a podporuje jeho normální funkci. Zlepšuje vidění za šera i správné rozeznávání barev. 

Lutein jako barvivo

Lutein i zeaxanthin byl dříve přednostně využívaný jako žlutooranžové barvivo pro potravinářské účely. V nízké koncentraci je lutein žlutý. Při vyšší koncentraci je pak oranžovo-červený. Protein má schopnost pohlcovat modré světlo. Lutein jako potravinářské barvivo nese označení E161b. Extrahované je z okvětních lístků jednoho z druhů afrikánů. V Evropské unii, Austrálii a na Novém Zélandu je používání tohoto barviva povolené. Spojené státy americké lutein jako potravinové barvivo zakazují. 

Přímé užití luteinu v potravinářství se používá u brojlerů, aby jejich tuk a kůže vypadali lákavěji. Jako barvivo se pak lutein přidává v malém množství do celé řady potravinových doplňků. Jde například o cukrovinky, sýry, instantní polévky, omáčky nebo nápoje. Kromě potravinového průmyslu se lutein využívá také při výrobě kosmetiky, hlavně rtěnek. 

Pro potravinářské barvivo E161b není stanovená hodnota přijatelné denní dávky.