Sacharidy
Co jsou to sacharidy
Sacharidy jsou molekuly, které obsahují atomy uhlíku, vodíku a kyslíku. Spolu s bílkovinami a tuky jsou sacharidy hlavní živinou. Můžete se setkat s označením uhlohydráty, uhlovodany nebo karbohydráty. Samotné slovo sacharid je původně z latinského výrazu saccharum. V překladu to znamená cukr. Zjednodušeně řečeno tak můžeme o sacharidech hovořit jako o cukrech. Ostatně, sacharidy jsou složené z cukerných jednotek a právě podle jejich počtu je dělíme do několika skupin.
Jak jsou skupiny sacharidů
Monosacharidy: Obsahují pouze jednu cukernou jednotku. K monosacharidům řadíme fruktózu a glukózu. Tedy ovocný a hroznový cukr.
Oligosacharidy: Tyto sacharidy se skládají ze dvou až deseti monosacharidů. Do této skupiny patří sacharóza nebo laktóza.
Polysacharidy: Obsahují více než deset cukerných jednotek. Patří sem pektin, inulin, škrob nebo celulóza.
Komplexní sacharidy: V jejich složení nejsou jen monosacharidy, ale také tuky a bílkoviny.
Jakou mají sacharidy funkci
Hlavní funkcí sacharidů je poskytnout tělu energii. Většina z nich je po konzumaci rozkládána na glukózu, která se vychytává do buněk těla a poté je používání k řadě metabolických úkolů. Přebytečná glukóza může být v těle uložená pro pozdější použití. Tato forma je nazývána glykogen a ten najdete hlavně v játrech a ve svalech. Glykogen mohou využívat jen svalové buňky. Důležitý je při dlouhém období intenzivního cvičení.
Všechny funkce sacharidů:
- zdroje energie
- zásobní látky pro tělo
- stavební materiál
- složky složitějších látek jako jsou hormony, koenzymy a nukleové kyseliny
Kde najdeme sacharidy
Nejběžnějším jednoduchým cukrem je sacharóza. Ta se vyrábí buď z cukrově třtiny nebo z cukrové řepy. Známe ji pod běžným názvem cukr. Ten slouží ke slazení nápojů a potravin. Často je součástí potravinářských výrobků a mnohdy i jako skrytý cukr tam, kde bychom ho nečekali.
Laktózu najdeme v mléce a v mléčných výrobcích. Glukóza je obsažený například v ovoci, medu nebo sirupech. Právě glukózou je občas nahrazovaná sacharóza. Ve stejných potravinách najdete také fruktózu, tedy ovocný cukr. Hlavní složkou obilovin, luštěnin a brambor je pak škrob, který řadíme mezi polysacharidy.
Nestravitelné polysacharidy, tedy vláknina, je obsažená v ovoci, zelenině, houbách a luštěninách.
Jaké jsou důsledky sníženého příjmu sacharidů
Pokud tělo nedostává dostatek sacharidů dlouhodobě, mohou přijít chronické zdravotní problémy. Játra jsou totiž v takovém případě nadměrně zatěžované, protože musí asistovat při tvorbě glukózy z bílkovin nebo tuků. Při tomto procesu může dojít k produkci amoniaku, který je škodlivý. Postupně se tak mohou zhoršovat funkce imunitního systému. Zvyšuje se také riziko patogenní infekce.
Z toho důvodu nejsou dlouhodobě udržitelné diety s nízkým příjmem sacharidů. Tedy takzvané nízkosacharidové diety. Ačkoliv na začátku zhubnete, z dlouhodobého hlediska dochází k devastaci zdraví. Navíc je také možné, že tělo bez sacharidů nevydrží a až mu je opět nabídnete dojde k jojo efektu.
Související pojmy:
- Dextróza
- Fruktóza
- Glukóza
- Glykemický index
- Inzulinová rezistence
- Laktóza
- Laktáza
- Maltodextrin
- Sacharidy
- Xylitol