Vitamín K2
Co je to vitamín K2
Vitamín K2 tvoří více než desítka podobných sloučenin, který se říká menachinon. Patří do skupiny vitamínů K, které jsou rozpustné v tucích. Vitamin K jako takový byl objevený v roce 1929 jako základní živina pro srážení krve. Vitamin K2 se nachází v živočišných potravinách a fermentovaných potravinách. Můžeme ho dělit na několik různých podtypů. Nejdůležitější jsou MK-4 a MK-7. Vitamín K2 je v západní stravě poměrně vzácný, přesto jde o látku, která je důležitá v mnoha aspektech našeho zdraví.
Jak funguje vitamín K2
Vitamín K2 aktivuje proteiny, které hrají významnou roli při srážení krve, zdraví srdce a metabolismu vápníku. Tento vitamín tak podporuje kalcifikaci kostí. Naopak reguluje ukládání vápníku v ledvinách nebo cévách.
Jaké jsou základní benefity vitamínu K2
- vliv na nadměrné krvácení při menstruaci
- snížení kalcifikace aorty a dalších tepen
- snížení úmrtnosti o 25 %
- snižuje křeče
- udržuje zdravé kosti
- má vliv na zdraví tepen
- zajišťuje vstřebání vápníků do kostí
- předpokládá se, že má vliv na zdraví zubů
- dle observačních studie zlepšuje přežití u pacientů s rakovinou jater
Kromě výše zmíněných výhod může vitamín K2 předcházet onemocnění srdce. Předpokládá se, že vitamín K2 pomáhá právě tím, že zabraňuje ukládání vápníku v tepnách. Zatím však byly provedené je observační studie a je zapotřebí provést dlouhodobé kontrolované studie, které se budou zabývat vlivem vitamínu K2 na srdeční onemocnění.
Vitamín K2 v potravinách
V potravě najdete tento vitamín v mase, kvašených nebo fermentovaných potravinách. Nejlepším zdrojem je forma fermentovaných sójových bobů, potravina oblíbená v Japonsku. Z dostupnějších a známějších potravin je pak nejlepším zdrojem sýr ementál nebo další tvrdé sýry. Vhodné je také kvašené zelí či žloutky. Z masa je nejlepší kuřecí, vitamín K2 však obsahuje i vepřové a hovězí maso. Seznam je však jen orientační, jelikož u každého výrobku záleží na využitých bakteriích a na podmínkách fermentace výrobku.
Vitamín K2 lze pochopitelně do těla dostat také ve formě doplňků stravy. Skvěle tento vitamín působí v kombinaci s vitamínem D, protože oba vitamíny mají synergické účinky. Důležité je vybrat si takový doplněk, který bude mít minimum aditiv. Ideální je, pokud je v doplňku stravy vitamín K2 ve formě MK7, jelikož tato forma má pomalejší poločas rozpadu. Je tedy efektivnější a stačí ho brát jen jednou denně.
Jaká je doporučená denní dávka K2
Vzhledem k tomu, že oficiální místa nerozlišují příjem vitamínu K1 a K2 se jen těžko určuje doporučená denní dávka jen jednoho z těchto vitamínů. Evropský úřad pro bezpečnost potravin přesto doporučil příjem od 36 µg/den do 54 µg/den. V Evropské unii přitom platí norma pro vitamin K jako celek. Bohužel však není určené doporučené množství pro jednotlivé věkové kategorie, které mají pochopitelně různé potřeby.
Související pojmy:
- Vitamín B1
- Vitamín B2 neboli Riboflavin
- Vitamín B3 neboli Niacin
- Vitamín B5 neboli Kyselina pantotenová
- Vitamín B6 neboli Pyrixidin
- Vitamín B7 neboli Biotin
- Vitamín H
- Vitamín B9 neboli Kyselina listová
- Vitamín B12 neboli Kobalamin
- Vitamín B15 neboli Kyselina pangamová
- B-komplex
- Vitamín C neboli Kyselina askorbová
- Vitamín A neboli Retinol
- Vitamín D neboli Kalciferol
- Vitamín D2
- Vitamín D3
- Vitamín E
- Vitamín K
- Vitamín K1
- Vitamín K2