Vitamín B12
Co je to vitamín B12
Biochemicky se tento vitamín nazývá Kobalamin. Je to vitamín, který hraje důležitou roli v krvetvorbě. Je součástí B-komplexu a pochopitelně patří do skupiny vitamínů B. Stejně jako ostatní vitamíny z této skupiny je rozpustný ve vodě. Tělo si tuto základní živinu nedokáže samo vytvořit. Přijímat je tedy potřeba ze stravy nebo potravinových doplňků.
Proč je důležitý
Tento vitamín hraje roli v krvetvorbě, účastní se totiž tvorby červených krvinek. Důležitý je i pro nervový systém a jeho fungování. Vitamín B12 je důležitý také pro produkci energie.
Jaké jsou zdroje vitamínu B12
Nejlepšími zdroji tohoto vitamínu jsou živočišné produkty. Zejména vejce, maso, mléko, mléčné výrobky. Velké množství kobalaminu obsahují játra, ledviny a srdce. Tento vitamín najdete také v rybím mase - obsahuje ho losos, sleď, makrela, tuňák nebo pstruh. B12 je také ve škeblích. Nachází se však také v mořských řasách, sójovém mléku a fortifikovaných cereáliích. To je dobrá zpráva pro vegany a vegetariány.
Koho ohrožuje nedostatek
Nejčastěji trpí nedostatkem tohoto vitaminu vegetariáni, protože se nachází ve většině živočišných produktů. Absence vitamínu se však může objevit také u alkoholiků nebo u lidí, kteří se nestravují dostatečně pestrou stravou. Ohrožené jsou také těhotné a kojící ženy.
Co je nedostatek B12 a jak se projevuje
Pokud vaše tělo neprodukuje dostatek vnitřního faktoru nebo nejíte dostatečné množství potravin obsahujících B12, může vzniknout jeho nedostatek. Absence tohoto vitamínu je poměrně běžná. Na vině je často omezený příjem potravy nebo zdravotní problémy. Hladinu vitamínu B12 v těle snižují také některé léky. Navíc s věkem klesá schopnost absorbovat B12 z potravy. Častěji se tak s nedostatkem setkáváme u starších osob.
Absence vitamínu B12 v těle se projevuje únavou , ale také bledou nebo žlutou pokožkou. Objevit se mohou také bolesti hlavy či dokonce příznaky deprese. Nastat mohou také gastrointestinální problémy jako je nadýmání, plynatost, zácpa, průjem či nevolnost. Lidé s nedostatkem vitamínu B12 si stěžují také na bolest úst a jazyka nebo parestézii končetin. Při nedostatku vitamínu B12 se vyskytují také potíže se soustředěním. V extrémních případech může dojít i k mentálnímu postižení.
Jsou vysoké dávky škodlivé?
Vitamín B12 je rozpustný ve vodě. Je tedy poměrně bezpečný i ve vyšších dávkách, jelikož ho přebytek tělo vyloučí s močí. Toxicita tohoto vitamínu je opravdu nízká a z toho důvodu nebyla ani stanovena tolerovatelná horní hladina příjmu. Přesto existují důkazy, že vysoké dávky vitamínu B12 mohou vést k negativním zdravotním důsledkům. A to zejména u osob, které mají nemocné ledviny nebo trpí cukrovkou. V případě, že chcete z nějakého důvodu doplňovat vitamín B12 v podobě potravinových doplňků, je vhodné se poradit s lékařem. Zejména v případě tehotných nebo kojících žen nebo veganů.
Související pojmy:
- Vitamín B1
- Vitamín B2 neboli Riboflavin
- Vitamín B3 neboli Niacin
- Vitamín B5 neboli Kyselina pantotenová
- Vitamín B6 neboli Pyrixidin
- Vitamín B7 neboli Biotin
- Vitamín H
- Vitamín B9 neboli Kyselina listová
- Vitamín B12 neboli Kobalamin
- Vitamín B15 neboli Kyselina pangamová
- B-komplex
- Vitamín C neboli Kyselina askorbová
- Vitamín A neboli Retinol
- Vitamín D neboli Kalciferol
- Vitamín D2
- Vitamín D3
- Vitamín E
- Vitamín K
- Vitamín K1
- Vitamín K2