Serotonin
Co je to serotonin
Serotonin je jeden z hormonů, který se lidově označuje jako hormon štěstí. Serotonin je označovaný také jako 5-hydroxytryptamin. Je to chemická látka nacházející se hlavně v enterochromafinních buňkách trávicí trubice a také v krevních destičkách. V malém množství tento hormon najdete také v mozku. Serotonin je odvozen od aminokyseliny tryptofanu a řadí se mezi biogenní aminy. Serotonin vysílá signály mezi nervovými buňkami.
Co dělá serotonin
Ovlivňuje každou část lidského těla od emocí po motorické dovednosti. Je považovaný za přirozený stabilizátor nálady. Pomáhá při spánku, jídle a trávení. Mimo jiné serotonin pomáhá snížit depresi, hojit rány, stimulovat nevolnost, udržovat zdraví kostí a regulovat úzkost.
Serotonin pomáhá kontrolovat pohyb střev i jejich funkci. Předpokládá se, že reguluje úzkost, štěstí a náladu. Tento hormon je také jedním z důvodů nevolností. Serotonin totiž stoupá při průjmu, aby se rychle vytlačilo vše škodlivé. Tato chemická látka je zodpovědná také za stimulaci částí mozku. Krevní destičky uvolňují serotonin a ten pomáhá hojit rány. Svou roli hraje také ve zdraví kostí a nízké hladiny tohoto hormonu jsou spojené se zvýšeným libidem.
Jaký má vliv na duševní zdraví
Serotonin pomáhá přirozeně regulovat naše nálady. Pokud jsou hladiny hormonu štěstí normální, pak jsme šťastnější, soustředěnější, klidnější, emocionálně stabilnější a méně úzkostní.
Jaká je normální hladina serotoninu
Běžné rozmezí by se mělo pohybovat kolem 101 až 283 nanogramů na mililitr krve. Vysoké hladiny serotoninu mohou být známkou karcinoidního syndromu. TO zahrnuje skupinu příznaků, které souvisí s nádory.
Jak vypadá nedostatek serotoninu
Nedostatek serotoninu je komplexní stav, pro který neexistují žádná diagnostická kritéria ani jasné testy. Nízké hladiny hormonu štěstí v mozku mohou způsobovat potíže se spaním, úzkost a dokonce deprese. Mezi další příznaky nedostatku serotoninu patří agrese, impulzivní chování nebo demence.
Jaké jsou následky nedostatku serotoninu
Vzhledem k tomu, že serotonin má vliv na metabolismus, spánek, srážení krve, trávení, funkci jater, imunitního systému, rovnováhu tělesného cukru a další tělesné procesy je také spojovaný s mnoha fyzickými stavy jako jsou:
- cukrovka,
- obezita,
- únava,
- kardiovaskulární onemocnění,
- gastrointestinální problémy
- osteoporóza
Co způsobuje nedostatek serotoninu
Některé výzkumy ukazují, že transport serotoninu v těle mohou negativně ovlivnit stresory v raném věku. Jiný výzkum zase ukazuje,že mikroby ve střevech pomáhají produkovat serotoniny a tato produkce může být narušena, pokud je mikrobiom narušený nemocí, stravou, stresem nebo jinými příčinami. Pro jasné vysvětlení je však třeba provést ještě další výzkumy.