Selen
Co je to selen
Selen je minerál, esenciální stopový prvek, který je nezbytný pro funkci organismu. Je to červená nebo šedá chemická látka. Na jeho přítomnosti totiž závisí spoustu procesů. Vyskytuje se v půdě, potravinách a vodě. V těle člověka je zastoupený ve všech tkáních a orgánech. Celkově ho v lidském těle najdete jen 10 až 15 gramů. Přesto je však velmi důležitým prvkem, který je nenahraditelný.
Na čem se podílí selen
Selen je označovaný za antioxidant, který je nepostradatelný. Dále se podílí na aktivitě enzymů, podporuje normální funkci štítné žlázy a umožňuje zrání a pohyblivost spermií. Ovlivňuje také obranyschopnost organismu, má vliv na kvalitu vlasů a nehtů.
Nedostatek selenu v těle
Nízký příjem tohoto minerálu může vyvolat celou škálu zdravotních potíží. Při nedostatku selenu se budete cítit unavení. Pravděpodobně se zhorší kvalita vaší pokožky, nehtů a vlasů. Vyskytnout se mohou také svalové potíže a dojde také k poklesu obranyschopnosti. Později se mohou projevit poruchy zraku, srdeční potíže, snížení plodnosti a dokonce může dojít k porušení svalových nebo nervových buněk. Může dojít také k poškození jater, žaludku nebo střev.
Kdo je ohrožený nedostatkem selenu
Mezi rizikové skupiny patří kuřáci. Dále také muži v období andropauzy, vegetariáni, těhotné a kojící ženy a pacienti s dialýzou. Ohroženi jsou také HIV pozitivní jedinci, lidé s onemocněním štítné žlázy a osoby trpící rakovinou. Odborníci doporučují užívání selenu jako doplňků stravy také při léčbě neplodnosti, akné, astmatu nebo pro zmírnění projevu menopauzy.
Přebytek selenu v těle
Přebytek selenu může způsobit trávicí potíže. Předávkovat se selenem z potravin nehrozí. Předávkování selenem je opravdu velmi nebezpečné. Smrtelná dávka je 5 miligramů na kilogram hmotnosti. Jako toxický se označuje dlouhodobý příjem nad 900 mikrogramů denně. Ve vysokých dávkách je navíc tento minerál rakovinotvorný.
V jakých potravinách je selen
Selen se vyskytuje ve vnitřnostech, masu, rybách a mořských plodech. Najdete ho také v mléčných výrobcích nebo vejcích. Z rostlinných potravin obsahují selen například luštěniny, česnek, hrušky, avokádo, para ořechy nebo celozrnné obiloviny. Pozor si však dejte na tepelnou úpravu potravin, při které se obecně veškeré minerály a vitamíny z potravy ztrácejí. Nejlepším zdrojem selenu jsou právě para oříšky. Jeden jediný oříšek totiž může obsahovat až plnou doporučenou denní dávku.
Doporučené dávky selenu
Dávkování tohoto stopového prvku se odvíjí podle věku jedince. Děti do tří let by měly přijímat 20 mikrogramů denně. Do deseti let by to pak mělo být o 10 mikrogramů více. Děti do třinácti let by měly konzumovat 40 mikrogramů selenu denně. Od čtrnácti let je pak doporučená denní dávka 55 mikrogramů na den. Výjimku tvoří těhotné a kojící ženy. Pro těhotné se doporučuje dávka 60 mikrogramů za den a pro kojící ještě o 10 mikrogramů vyšší.