Uhlohydráty

Co to jsou uhlohydráty

Uhlohydráty patří společně s tuky a bílkovinami mezi základní živiny. Lidský organismus je potřebuje pro své fungování. Uhlohydráty jsou známé také pod pojmem sacharidy. Mezi další synonyma uhlohydrátů patří karbohydráty, glycidy nebo uhlovodany. Jde však o zastaralé názvy, které už se prakticky nepoužívají. Uhlohydráty můžeme jednoduše označit také jako cukry. Z chemického hlediska jsou to organické sloučeniny ze skupiny polyhydroxyderivátů karbonylových sloučenin.

Jak dostat uhlohydráty do těla

Člověk si nedokáže uhlohydráty ve svém těle vytvořit sám. Jedinou cestou, jak je do těla dostat je tedy pomocí stravy. Ačkoliv se hovoří o tom, že jsou cukry špatné, pro fungování lidského organismu jsou nezbytné. Pochopitelně hovoříme o přírodní formě.

K čemu jsou uhlohydráty v těle potřeba

Jde o důležitou složku stravy. Cukry zajišťují energii k pochodům v organismu a to včetně mozku. Až 80 % energie pochází ze sacharidů. Doporučená denní dávka je 300 až 420 gramů sacharidů. Jde však o průměrná čísla, která se u každého jedince mohou lišit. Závisí samozřejmě na pohlaví, věku a také na fyzické i psychické zátěži.

Jak dělíme uhlohydráty

Jsou dva druhy uhlohydrátů: jednoduché a složené. Jednoduché sacharidy jsou obsažené v zelenině, ovoci a také ve sladkostech. Složené uhlohydráty najdete například v obilovinách, luštěninách nebo bramborách. Mezi jednoduché sacharidy řadíme glukózu, laktózu a sacharózu. Složité sacharidy se označují také jako komplexní. Jsou složitější a větší než jednoduché sacharidy. Tělo je tak musí štěpit na menší, aby prošly do krve. Komplexní uhlohydráty dodávají tělu energii postupně. Kromě tohoto dělení je můžeme rozdělit také na zpracované a nezpracované. Nezpracované uhlohydráty obsahuje ovoce, zelenina nebo celozrnné potraviny. Zpracované cukry jsou například v limonádách, džusech nebo bílém pečivu. Zdravější jsou pochopitelně nezpracované sacharidy.

Kdy do stravy zařadit uhlohydráty

V případě komplexních sacharidů je to jednoduché. Konzumovat je lze během celého dne. Zařadit je můžete od snídaně až po večeři. Zatímco ráno můžete komplexní uhlohydráty konzumovat jako ovesnou kaši, na oběd si je lze dát jako přílohu i hlavní jídlo. Jednoduché sacharidy je ideální jíst jen dopoledne. A to formou ovoce nebo mléčných výrobků. Večer nejsou jednoduché sacharidy vhodné.

Jak se projevuje nadbytek uhlohydrátů v těle

Nadbytečné množství sacharidů se v těle mění na tuky a člověk se díky tomu může stát obézním. S vysokou váhou se pak váží další zdravotní potíže jako je vysoký krevní tlak nebo srdeční choroby. Cukry mohou také za vyšší kazivost zubů. V případě, že budete užívat velké množství cukrů dlouhodobě může dojít k vzniku cukrovky druhého typu. Objevit se však mohou také kožní problémy a předčasné stárnutí pleti. Tělo s nadbytkem cukru je navíc náchylné k zánětům. Nadbytek cukru se projevuje velkou únavou, nadýmáním a pocitem nafouknutého břicha.

Jak se projevuje nedostatek uhlohydrátů v těle

Pokud budete přijímat minimum cukrů nebo dokonce žádné, tělo si bude hledat zdroje energie jinde. Začne tukovou tkání, kterou bude spalovat. Nedostatek cukrů v těle může způsobit různé potíže. Ubývá svalová hmota, organismus se může překyselit, mohou se objevit záněty a špatně působí absence sacharidů také na psychiku. Dojít může i na rakovinu tlustého střeva.

Jakou roli hraje vláknina

Vláknina zabraňuje rychlému vstřebávání cukrů. Energie ze složených uhlohydrátů se tak do těla uvolňuje postupně. Pomáhá udržovat hladinu glykémie, aby nedocházelo k výkyvům. Průběžně navíc doplňuje zásoby glykogenu, který je potřebná pro svaly a mozek.