Nikl
Co je to nikl
Nikl je stopový prvek a minerál, který je nezbytný pro správné fungování organismu, ačkoli jeho funkce v lidském těle není úplně objasněná. Nikl se vyskytuje ve vodě, v půdě i ve vzduchu. V přírodě se vyskytuje jako volný kov společně s železem. V průmyslu se využívá k výrobě nerezové oceli, šperků nebo například mincí. Nikl je však také aktivátorem některých enzymů a vyskytuje se v celé řadě z nich.
Jako má nikl funkci v těle
Nikl se vyskytuje v enzymech, které hrají důležitou roli v metabolismu vitamínu B12 a kyseliny listové. Kromě toho má vliv na metabolismus bílkovin a glukózy. Nikl je obsažený v RNA a DNA. Je to prvek, který zesiluje účinky inzulínu a dalších hormonů. Svou roli hraje také v regulaci vápníkových kanálů a v metabolismu kostí. Svou úlohu hraje také v krvetvorbě nebo ve svalech. Biologická účinnost tohoto minerálu je zkoumaná také v souvislosti se sexuální aktivitou.
Jaké jsou zdroje niklu pro tělo
Tento stopový prvek nejčastěji přijímáme do těla společně s vodou. Hlavně jde o vodu, která je z kohoutku a zůstává v něm přes noc. Dále se nikl do těla může dostat prostřednictvím kuchyňského náčiní a vyskytuje se také v rostlinných zdrojích. Obsah niklu v potravinách však není pevně daný. O jeho množství totiž rozhoduje vlhkost, teplota, znečištění ovzduší a kvalita půdy. Bohaté na nikl jsou celozrnné obiloviny a luštěniny. Nikl najdete také v listové zelenině, v čokoládě, kakau, ořeších, borůvkách nebo ve špenátu.
Jaká je doporučená denní dávka
Doporučená denní dávka niklu se pohybuje mezi 0,1 ž 0,7 miligramu. Vyslovený nedostatek zatím nebyl zaznamenaný.
Jak se projeví nedostatek niklu
Je jasné, že malé množství niklu je pro lidský organismu důležitý. Zatím však nebyl objevený žádný případ, kdy by byla zaznamenaná negativní odezva lidského těla na nedostatek tohoto minerálu. Je však dokázané, že nedostatek niklu v těle se dokáže projevit nepřímo, a to nedostatečným vstřebáváním železa.
Jak se projeví přebytek niklu
Zatímco nedostatek této látky zatím nezpůsobil žádné potíže, nadbytek může způsobit zdravotní nepříjemnosti. Při vedlejších účincích při nadbytku niklu v těle se může objevit průjem, kožní onemocnění nebo bolesti břicha. Při velkých dávkách pak může tento minerál působit teratogenně. To znamená, že jeho velké množství v těle může podporovat vznik rakoviny. Nebezpečí je však pro běžného člověka opravdu mizivé. Mnohem častěji se objevuje alergie na nikl, která se může projevit i vznikem ekzému. Často se jako reakce na nikl objeví zarudnutí pokožky nebo vyrážka. Dojít však může i k chronické bronchitidě nebo snížení funkce plic. To však hrozí jen v případě, že by člověk požil 100 000 krát větší množství niklu než je v pitné vodě.
Nikl je skoro všude
Pro silné alergiky může být přítomnost niklu opravdu problém. Najdete ho všude. Je nejen ve vodě a v půdě, ale také na páscích, v rámech brýlí, v bižuterii, v mincích, v příborech nebo potravinách. A silný alergik může mít problém s mnoha potravinami. Omezení jídelníčku pro člověka, který má silnou alergii na nikl je tristní. Má totální zákaz zeleného a černého čaje, čokolády, kakaa, cibule, rajčat, kukuřice, hrášku, brambor, špenátu, fazolí, chřestu, hub, hrušek a omezit by měl pečivo. V žádném případě takový člověk nesmí konzumovat nápoje nebo jídla z plechovek. Omezení může pro takového člověka nastat i při sprchování, jelikož ve vodovodu je nikl.