Vitamín B6
Co je to vitamín B6
Jako vitamín B6 jsou označované pyridinové deriváty - pyridoxin, pyridoxal a pyridoxamin. Tyto tři sloučeniny patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě. Je jedním z osmi vitamínů ve skupině B-komplex. Vitamín B6 si tělo nedokáže vytvořit samo. Je tedy nutné ho získávat z potravin nebo potravinových doplňků. Většina lidí přijímá dostatečné množství právě díky pestré stravě. Může však nastat okamžik, kdy je nutné z důvodu ohrožení nedostatkem, tento vitamín doplnit pomocí doplňků stravy. Pro zdraví člověka je tento vitamín opravdu důležitý.
Jaké jsou účinky vitamínu B6
Vitamín B6 hraje významnou roli v činnosti enzymů nezbytných pro vstřebávání tuků, cukrů i bílkovin. Svou roli hrají také při přeměně cukrů na energii. Dále je pyridoxin (jak je vitamín B6 také označovaný) důležitý pro normální funkci nervového systému, pro tvorbu červených krvinek a pro kůži. Svou roli hraje vitamín B6 v prevenci očních onemocnění.
Pyridoxin je doporučovaný užívat pro zmírnění premenstruačního syndromu a stejně tak při astmatických záchvatech. Je o vitamín nezbytný pro tvorbu neurotranimetrů. Ty regulují emoce a tak má jeho příjem vliv na regulaci nálady. Hovoří se také o tom, že pyridoxin může hrát roli při zlepšování funkce mozku. Výzkum je však v této věci rozporuplný. K lepšímu pochopení role vitamínu B6 při zlepšování zdraví mozku je potřeba mnohem více výzkumů.
Po desetiletí se vitamín B6 používá při nevolnosti a zvracení během těhotenství. Z jakého důvodu vitamín pomáhá si vědci nejsou zcela jisti, ale může to být tím, že tento vitamín hraje role při zajišťování zdravého těhotenství. Pokud řešíte ranní nevolnosti v těhotenství? Pak si nejdříve promluvte se svým lékařem, než začnete používat jakékoliv doplňky stravy.
Kdo je ohrožený nedostatkem
Jak již bylo řečeno, většina lidí přijímá dostatek vitamínu B6 stravou. Nedostatek vitamínu B6 je častější u obézních osob, kuřáků, alkoholiků a těhotných žen. Ohrožovat může také osoby s nemocemi jater, ledvin, autoimunitních onemocnění nebo zažívacího traktu.
Jaké jsou příznaky nedostatku pyridoxinu
Nedostatek pyridoxinu může být příčinou svědivé vyrážky známé jako seboroická dermatitida. Tato vyrážka je mastná, šupinatá. Objevit se mohou také otoky nebo bílé skvrny. Vyrážka se objevuje nejčastěji na hlavě, obličeji, krku nebo horní části hrudníku. Dále můžete pozorovat popraskané rty a koutky úst. Stejně tak může být bolavý váš jazyk. Při nedostatku vitamínů B6 se jazyk může zanítit, zrudnout nebo otéct.
Pozorovat můžete také změnu nálady nebo oslabení imunity. Nedostatek vitamínu B6 totiž může vést k nižší produkci protilátek potřebných k boji proti infekcím. Dalším příznakem nedostatku tohoto vitamínu je nízká energie a únava. Můžete být dokonce malátní. Někteří lidé s nedostatkem vitamínu B6 hovoří také o brnění rukou nebo bolesti všech končetin. Objevit se mohou také záchvaty.
Jaké potraviny obsahují hodně vitamínu B6
Tělo si tento vitamín nedokáže ukládat takzvaně na horší časy. Je tedy nutné ho konzumovat pravidelně. Dobrou zprávou je, že se nachází v mnoha živočišných, ale i rostlinných potravinách. Živočišné zdroje jsou však lepší, protože je z nich vitamín lépe absorbovaný.
Zdroje vitamínu B6:
- krůtí prsa
- vepřová panenka
- halibut
- svíčková
- losos
- banány
- brambory
- pistácie
- červená paprika
- růžičková kapusta
- slunečnicová semínka
- snídaňové cereálie
- avokádo
- čočka
Jak je nebezpečný nadbytek vitamínu B6
Předávkování pyridoxinem není pro člověka moc nebezpečné. Je to tím, že jde o vitamín rozpustný ve vodě. V těle se tak neukládá a organismus ho vyloučí společně s močí. Pokud byste však dlouhodobě užívali velké množství tohoto vitamínu, může dojít k poškození nervového systému. To se může projevit brněním končetin, jejich neobratností a také nervovou nevyrovnaností.
Související pojmy:
- Vitamín B1
- Vitamín B2 neboli Riboflavin
- Vitamín B3 neboli Niacin
- Vitamín B5 neboli Kyselina pantotenová
- Vitamín B6 neboli Pyrixidin
- Vitamín B7 neboli Biotin
- Vitamín H
- Vitamín B9 neboli Kyselina listová
- Vitamín B12 neboli Kobalamin
- Vitamín B15 neboli Kyselina pangamová
- B-komplex
- Vitamín C neboli Kyselina askorbová
- Vitamín A neboli Retinol
- Vitamín D neboli Kalciferol
- Vitamín D2
- Vitamín D3
- Vitamín E
- Vitamín K
- Vitamín K1
- Vitamín K2