B-komplex

Co je to B-komplex

Vitamín B komplex se skládá z osmi vitamínů B: 

  • B1 (thiamin) - důležitý pro vývoj a funkci buněk i růst
  • B2 (riboflavin) - hraje roli při přeměně energie
  • B3 (niacin) - podporuje funkci nervových buněk a trávení
  • B5 (kyselina pantothenová) - hraje roli při přeměně energie a odbourávání tuků
  • B6 (pyridoxin) - ovlivňuje vývoj mozku
  • B7 (biotin) - má vliv na metabolismus markoživin
  • B9 (kyselina listová/ folát) - je důležitý pro tvorbu DNA
  • B12 (kobalamin) - má vliv na vývoj červených krvinek

Každý ze základních vitamínů přispívá k celkové tělesné funkci. Všechny vitamíny skupiny B jsou rozpustné ve vodě. To znamená, že si je tělo neukládá a je třeba je doplňovat. 

Jaké jsou zdravotní přínosy vitamínu B-komplex

Vitamíny skupiny B hrají zásadní roli při udržování zdraví a pohody. Jsou to stavební kameny zdravého organismu a mají vliv na energetickou hladinu, buněčný metabolismus a mozkové funkce. B komplex pomáhá podporovat zdraví buněk, růst červených krvinek, zrak, trávení, chuť, funkce mozku, správnou funkci nervů nebo svalový tonus. 

Jaký je význam pro těhotné

Pro těhotné nebo kojící ženy jsou vitamíny B opravdu důležité. Vitamíny B totiž pomáhají při vývoji mozku plodu a snižují riziko vrozených vad. Navíc může ženám v očekávání b-komplex pomoci řídit hladinu energie nebo zmírnit těhotenské nevolnosti. V neposlední řadě také snižuje riziko rozvoje preeklampsie. 

Kolik B komplexu tělo potřebuje

Doporučené denní množství každého vitamínu B se značně liší. Zatímco u vitamínu B1 je to kolem 1 miligramů denně, u vitamínu B3 e to 14 miligramů denně. Z toho důvodu je v případě B-komplexu jakožto doplňku stravy vhodné konzumovat množství doporučené v příbalovém letáku. Těhotné ženy nebo starší osoby mohou navíc vyžadovat vyšší dávky. V takovém případě je vhodné, aby vám dávkování přizpůsobil lékař. 

Jaké stav brání správnému vstřebávání b-komplexu

Některé poruchy zdraví mohou bránit vitamínům ve správném vstřebávání. Jde například o poruchu užívání alkoholu, celiakii, HIV, Crohnovu nemoc, ledvinové stavy, revmatoidní artirtidu nebo zánětlivé onemocnění střev. 

Jak se projevuje nedostatek

Nejčastějším symptomem nedostatku je chudokrevnost. Mezi další projevy patří únava, bolesti hlavy, padání vlasů, poruchy spánku, poruchy koncentrace, potíže se zrakem, zhoršená hojivost. Často bývají postiženi vegani, protože většina vitamínů je hlavně v živočišné stravě. Mezi další faktory nedostatku patří těhotenství, zvýšená fyzická zátěž, dlouhodobý stres nebo konzumace nekvalitních potravin. 

Kde najdeme vitamín B

Zdrojů vitamínů B je opravdu mnoho. Tento vitamín najdete jak v živočišné, tak v rostlinné stravě. Na B-komplex jsou každopádně bohaté kvasnice a luštěniny. Dále je v ořechách, mase a vnitřnostech. Dostatečné množství najdete také v mléce, sýrech a vejcích. Bohužel jsou však vitamíny citlivé na teplotu. To znamená, že jim neprospívá vaření ani mražení.

Jak poznat kvalitní B-komplex

Pokud chcete užívat řadu vitamínů B jako doplňky stravy, je třeba si vždy nejprve zkontrolovat, zda jde o opravdu kvalitní výrobek, který obsahuje právě ten typ vitamínů B, které potřebujete doplnit. Ačkoli se některé doplňky jmenují B komplex, nemusejí obsahovat opravdu veškeré vitamíny. Před koupí tedy vždy pečlivě zvažte, zda jste vybrali správně.

Související pojmy: