Pektiny
Co to jsou pektiny?
Pektiny jsou lineární polysacharidy kyseliny galakturonové, jejího esteru a vápenato-hořečnaté soli. Jednodušeji řečeno jsou pektiny polysacharidy, které se vyskytují v mnoha variantách. Pektin je označovaný jako E440(i) nebo E440(ii). Přičemž druhé označení patří k Aminopektinu. Obě látky se liší složením a také výrobou. Pektiny se vyskytují také přirozeně v přírodě. Poprvé byly pektiny popsané v roce 1825 jako ideální k přípravě marmelád pro jeo zahušťovací schopnosti. Používaný byl však ještě dříve.
Jaká je historie pektinů?
Poprvé pektin izoloval francouzský chemik a lékárník Henri Braconnot v roce 1825. Původně se prodával jako kapalný extrakt a nejčastěji se tedy připravoval z odpadu při výrobě jablečných džusů. Dnes se komerčně vyrábí ze sušených citrusových výlisků. Má podobu bílého až světle hnědého prášku.
Jak dělíme pektiny?
Existuje mnoho druhů pektinů. Dělí se na neutrální pektiny a pektinové kyseliny. Existují pektiny nerozpustné ve vodě, těm říkáme protopektiny a pak i pektiny rozpustné ve vodě.
Na co se používají pektiny?
Pektiny mají želírovací povahu, proto je najdeme ve spoustě potravin, kde fungují jakožto stabilizátor, emulgátor, pojidlo nebo zahušťovadlo. Nejčastěji se používají do marmelád a džemů. Pektin lze zakoupit také ve směsi s cukrem. Tehdy ho lze použít na domácí výrobu marmelád. Dále se pektiny používají do sirupů, zmrzlin, dresinků, želé bonbonů, jogurtových nápojů a mražených potravin. Pektin se někdy používá jako náhražka tuku do pekařských výrobků. Užití našel pektin také v lékařství, působí totiž proti průjmům. Používá se vak také na hojení ran, protože je součástí speciálních zdravotnických lepidel.
Jak se vyrábí pektin?
Ve větším množství pektin obsahuje kůra citrusů, najdete ho však také v jablkách. Pro výrobu pektinu se z toho důvodu používají právě zbytky ovoce. Z nich pak vzniká pektin do džusů. Pektin se extrahuje za pomoci zředěné kyseliny chlorovodíkové. Pektin najdete také v rybízu, třešních, ananasu nebo kiwi.Pektin obsahují také meruňky a dokonce ho najdete i v mrkvi. Kromě ovoce pektin obsahuje také některá zelenina a najdete ho také v luštěninách nebo oříšcích. Věděli jste, že pektiny obsahují i brambory nebo kukuřičné vločky?
Je pektin veganský?
Pektin je rostlinného původu a při zpracování nepřichází do žádného kontaktu s živočišnými surovinami. Je tedy jasné, že zcela vyhovuje zásadám veganů. Vegani ani vegetariáni tedy nemají důvod se mu vyhýbat. Ani pokud jsou zároveň vyznavači zdravého životního stylu, nemusí se obávat. Ačkoliv jde o éčko, je zdravé a neškodné.
Proč je pektin důležitý pro zdraví lidí
Přirozeným zdrojem pektinu a vlákniny je ovoce. Denně je vhodné přijmout až 35 gramů pektinu. Pektin je v podstatě typ vlákniny, který může lidskému tělu nabídnout mnoho příznivých účinků. Pro lidský organismus je důležitý rozpustný i nerozpustný pektin. Jako rozpustná vláknina pektin čerpá vodu z trávicího traktu a tvoří něco jako gel, který zpomaluje trávení. Příznivě však působí také v žaludku. Potrava se díky němu správně pohybuje v celém trávicím traktu.
Jaké má pektin nežádoucí účinky
Pektin je obecně považován za bezpečnou látku. Nebyl stanovený ani denní limit užívání. Některé studie však uváději, že ovocný pektin může obsahovat volné glutamáty.
Jak působí jablečný pektin
Ve slupce i buničině jablek je vysoce koncentrovaný jablečný pektin. Najdete ho i v jablečném octu. Ve střevech se však jablečný pektin nevstřebává. Je to důležitý přírodní zdroj vlákniny. Kromě správného zažívání udržuje také správnou hladinu krevního cukru a zachycuje odpadní látky. Podporuje také vyloučení toxických kovů z těla. Jablečný pektin působí také jako prevence před žlučníkovými problémy. Rozpustná vláknina také udržuje správnou hladinu cholesterolu.
Jablečný pektin a organismus:
- Upravuje funkci střev.
- Upravuje tlak krve a dokáže pomoci snížit krevní tlak.
- Působí pozitivně při zácpě.
- Podporuje pravidelné vyprazdňování.
- Jablečný pektin alkalizuje krev.
- Údajně působí jako prevence proti rakovině tlustého střeva.