Goji

Co je to goji

Bobule goji jsou malé červené plody, které obsahují mnoho antioxidantů a mají také silné léčivé vlastnosti. Kromě toho, že mají tyto vlastnosti jsou také chutné a lahodné. Goji se velmi často prodávají ve formě prášku, případně sušené. Přidávají se také do šťáv nebo doplňků stravy. Vlčí plody, jak se goji také říká, pochází z Asie. Goji mají sladkou, lehce nakyslou chuť. Goji můžete také znát pod označením kustovnice čínská.

Jak vypadá goji a kde roste

Kustovnice čínská je keř, který dorůstá do výšky dvou metrů. Listy tohoto keře mají mandlovitý tvar. Květ je kalich s několika korunními cípy. Právě plody tohoto keře se nazývají goji. Mají podlouhlý tvar a mohou být až dva centimetry dlouhé. Svým vzhledem připomínají v našich končinách známější šípek. Kustovnici čínskou si můžete vysadit také na zahradě. V našich podmínkách je však její pěstování náročnější. Daří se jí na slunných místech. Je třeba ji pravidelně stříhat a seřezávat. Vhodná je písčitá a kyprá půda.

Proč je goji dobré pro zdraví

Plody goji údajně zpomalují známky stárnutí, udržují zdraví očí a také posilují ledviny, plíce a játra. Goji je také plné živin, vitamínů a minerálů. Obsahují bílkoviny, vlákninu, sacharidy, železo, vitamín A a vitamín C. Goji je také zdrojem karotenu. Goji se používají k přirozenému posílení imunity a také k odvrácení infekčních onemocnění. Goji také podporuje odbourávání stresu, napětí nebo bolesti hlavy. Podporuje také funkci kardiovaskulárního systému. Reguluje hladinu cholesterolu a krevního cukru. Plody působí antibakteriálně. Goji také zlepšuje kvalitu pleti a pomůže také při shazování přebytečných kil.

Jaké jsou nevýhody goji

Většina zdravých dospělých jedinců může bobule goji užívat jakou součást vyvážené stravy. Ve vzácných případech však goji může vyvolat alergickou reakci. Zpravidla jde o reakci u osob, které mají alergie i na jiné druhy ovoce. Bobule také mohou interagovat s léky. Jde například o léky na ředění krve, cukrovku nebo vysoký krevní tlak.

Kdo by si měl dát na goji pozor

Opatrné by měly být těhotné ženy. Goji totiž obsahuje betain. Je to sloučenina, která by mohla poškodit zdraví nenarozeného miminka. Během těhotenství je tedy lepší goji nekonzumovat. Je zapotřebí udělat více výzkumů, které by potvrdily, zda je jejich konzumace v těhotenství bezpečná.

 

Jak používat goji v kuchyni

Vzhledem k tomu,že goji chutná podobně jako rozinky, je možné tento plod konzumovat za studena i za tepla. Goji je vhodné přidat například do snídaně. Ideálně ho můžete rozmixovat do smoothie z vody nebo rostlinného mléka a ovoce. Skvěle chutná také v jogurtu nebo ovesné či jiné kaši. Přidat ji lze také do zeleninových vývarů. Hodí se také na pečenou zeleninu. Pokud máte rádi sladké, můžete kustovnici čínskou přidat také do muffinů nebo jakýchkoliv koláčů. Kromě jídla se dá konzumovat také výluh z goji jako čaj na podporu obranyschopnosti.

Goji jako doplněk stravy

Kromě samotných plodů můžete goji koupit také jako doplněk stravy. Na trhu je k sehnání ve formě tinktury nebo tabletek.

Jaká je doporučená dávka goji

Goji není dobré konzumovat nepřiměřeně. Je totiž možné se tímto plodem předávkovat. Doporučená denní dávka pro dospělé jedince jsou dvě hrsti bobulí. Malé děti by pak za jeden den měli sníst maximálně polovinu této dávky.