Jód

Co je to jód

Jód je minerál, který patří do skupiny halogenů. Jde o biogenní prvek, který tvoří fialové destičkovité krystalky. Jód je jediný minerál, který se stává součástí hormonů štítné žlázy. Jód lidský organismus potřebuje po celý život. Jde o jednu z nejdůležitějších mikroživin v těhotenství. Velmi důležitý je také pro novorozené děti a kojence. Pokud by ho žena měla v těhotenství nedostatek, může dojít u plodu k nedostatečnému rozvoji mozku. 

K čemu jód slouží?

Již bylo zmíněné, že se podílí na tvorbě hormonů štítné žlázy. Právě tyto hormony mají vliv na mnoho funkcí lidského těla. Důležité jsou pro růst, ale také vývoj mozku, správnou funkci svalů i nervů nebo pro diferenciaci tkání. Hormony štítné žlázy mají vliv také na srdeční frekvenci, hladinu cholesterolu i metabolismus

Kdo může trpět nedostatkem

Nedostatek jódu se nazývá jodopenie. Trpět ji mohou vegani, vegetariáni a vitariáni. Rizikovou skupinou jsou také těhotné ženy, kuřáci a lidé s poruchami mozku a kognitivních funkcí. Nedostatkem tohoto minerálu mohou trpět také lidé se subklinickou hypotyreózou. 

Jak se projeví nedostatek jódu

Při poklesu hladiny jódu v těle se objeví únava, vyčerpání, podrážděnost. Přijít může také tloustnutí a deprese. Můžete mít studené končetiny. Objevuje se také akné, suchá pokožka a padání vlasů. Nedostatek jódu se může projevit také zvětšení štítné žlázy. Chybějící jód může vést také k zapomínání, zácpě, změně hlasu nebo bolestmi svalů. Nebezpečný je hlavně v těhotenství, kdy by mohlo dojít k poškození plodu.

K čemu vede přebytek jódu

Velké množství jódu v těle může vyvolat zvýšenou činnost štítné žlázy, která se projeví vypadáváním vlasů, velkou únavou, hubnutím, neklidem, pocením a třesem. Přijít mohou také úzkosti a poruchy činnosti srdce. 

Jaká je doporučená denní dávka

Uvádí se, že bychom denně měli přijímat nejméně 150 ug jódu. Přitom bychom neměli přesáhnout dávku 1100 ug. Podle věkových kategorií se udává, že dětem do pěti let stačí 90 ug jódu denně, dětem do dvanácti let pak 120 ug. Od dvanácti let je udávaná právě hodnota 150 ug denně. Výjimku tvoří těhotné a kojící ženy, které by měli přijímat 250 ug jódu každý den. Pokud kojíte, přechází jód do těla miminka v mateřském mléku. Nekojeným dětem by minerál v případě potřeby měl podávat lékař.

V kterých potravinách je jód

Mezi živočišné zdroje patří zejména mořské ryby a výrobky z nich. K rostlinným zdrojům patří mořské řasy. Velké množství jódu obsahuje také Vincentka. Jód obsahuje většinou také sůl. Určité množství jódu je také v jogurtech, mléce a vejcích. Obsahuje ho také lněné semínko. 

Související pojmy: