Fruktóza
Co je to fruktóza
Fruktóza je jednoduchý cukr neboli monosacharid tvořící celých 50 % stolního cukru, tedy sacharózy. Stolní cukr se skládá z fruktózy a glukózy, která je hlavním zdrojem energie pro tělo. Fruktózu musí játra nejdříve přeměnit na glukózu a teprve potom ji lidské tělo dále využívá. Průmyslově se získává z cukrové řepy, třtiny nebo kukuřice. Její sladivost je přibližně o 30 % vyšší než sladivost sacharózy. Díky rychlému vstřebávání jednoduchého cukru je energie v těle dostupná krátce po konzumaci a lze ji ihned využít.
Kde ji najdeme
Fruktózu najdete také v různých sladkých sladidlech. Obsahuje ji například kukuřičný sirup nebo sirup z agáve. Najdete ji také v medu, kde je ji asi 38 %. Pochopitelně je obsažená také v různých zpracovaných potravinách.V případě, že je na produktu uvedený přidaný cukr jako jedna z hlavních složek potraviny, má s největším pravděpodobností potravina vysoký obsah fruktózy. Fruktóza je pochopitelně obsažená také v ovoci a některých druzích zeleniny. Ovoce a zelenina však obsahují fruktózu v poměrně malém množství. Fruktózu obsahují jahody, melouny, ostružiny nebo borůvky. Ze zeleniny pk sladké brambory, kukuřice nebo cibule.
Proč není vhodná pro tělo
Fruktózu a glukózu lidské tělo metabolizuje zcela odlišně. Glukózu může využít každá buňka v těle. Fruktózu však dokáží metabolizovat jen játra. Pokud lidé konzumují stravu s vysokým obsahem kalorií a fruktózy, přetěžují tak svá játra a fruktóza se v těle začne měnit na tuk. Nadměrná konzumace fruktózy může být podle vědců klíčovým faktorem k nejzávažnějším onemocněním současné doby.
Jaké má škodlivé účinky
Nadměrná konzumace fruktózy je zdraví škodlivá. Její zdravotí účinky jsou však kontroverzní. Pokud budete ve své stravě jíst příliš mnoho fruktózy může dojít k:
- zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi
- narušení složení krevních lipidů
- ukládání tuku v játrech
- inzulinové rezistenci
- obezitě
- přejídání
- leptinové rezistenci
Kdy toto neplatí
Fruktóza je pro lidské tělo špatná, pokud ji přijímáte jako přidaný cukr. V případě, že ji do těla dostáváte z ovoce nebo zeleniny, není to pravda. Ovoce má nízkou kaloriskou hustotu a navíc obsahuje spoustu vlákniny. Prakticky není možné se přejíst ovocem nebo zeleninou takovým způsobem, aby byla fruktóza škodlivá. Museli byste konzumovat velmi velké množství, abyste dosáhli škodlivé hladiny fruktózy.
Pamatujte, že škodlivé účinky fruktózy se týkají západní stravy s nadbytečnými kaloriemi a přidanými cukry. Rozhodně se nevztahuje na cukry přírodní.
Intolerance fruktózy
Stejně tak jako existuje intolerance na laktózu a další složky stravy, existuje také nesnášenlivost fruktózy. Jde o vrozenou neschopnost metabolizovat tuto látku. Onemocnění je způsobené nedostatkem enzymu aldolázy B, která dokáže štěpit fruktózu na jednoduché cukry. Intolerance fruktózy se projevuje bolestmi břicha, nadýmáním, plynatostí, zvracením a hypoglykémií.
V případě intolerance fruktózy je nutné z jídelníčku vyloučit veškeré potraviny obsahující fruktózu i sacharosu. Postižený nesmí konzumovat sladkosti, slazené drinky, džusy ani ovoce. V takovém případě je nutné sledovat informace na obalech výrobků. Glukózo-fruktózový sirup je totiž používaný v širokém spektru výrobků.