Avitominóza
Co je to avitaminóza
Je to chorobný, patologický stav způsobený dlouhodobým nedostatkem některého z vitamínů. Avitaminóza může být způsobená nedostatečným přísunem vitamínů, ale také poruchou trávení, případně poruchou žláz s vnitřní sekrecí či poškozením střevní mikroflóry. Může jít také o zvýšenou potřebu vitamínů, která se může projevit při užívání některých léků. V České republice se avitaminóza příliš nevyskytuje, spíše se objevuje lehčí forma - hypovitaminóza. Opakem je pak hypervitaminóza.
Jak se projevuje avitaminóza
Avitaminóza může mít různé příznaky podle toho, který vitamín vám v těle chybí. V případě vitamínu A může jít o šeroslepost, ztrátu chuti, zastavení růstu a poruchu obranyschopnosti. Může se objevit suchá kůže, průjem a ječné zrno. Někdy dochází k vysychání sliznice. Velký nedostatek pak může způsobit poruchu v nervovém systému nebo poruchu stavbu kosti.
Nejnebezpečnější je nedostatek vitamínu D, a to hlavně u dětí. Může totiž poškodit růst kostí, zubů a chrupavek. Může způsobit rachitis nebo křivici. První příznaky nedostatku tohoto vitamínů je zpomalený růst, apatie, podrážděnost a svalová slabost. U dospělých může dojít při nedostatku vitamínu D k osteomalacii.
Nedostatek vitamínu E není moc častý. Může se však objevit při metabolických chorobách nebo genetických potížích. Jako příznaky se obejvují poruchy zraku a chůte, únava, záněty trávicího traktu, nervové poruchy.Nedostatek se může projevit také suchou kůží a špatným hojením ran. V případě, že tělo postrádá dlouhodobě vitamín E může dojít k porušen vaječníků a v důsledku k neplodnosti.
Stejně jako nedostatek vitamínu E není moc častý ani nedostatek vitamínu K. Pokud k avitaminóze vitamínu K dojde může se prodlužovat doba krvácení z důvodu poruchy srážlivosti krve. Lidem se pak tvoří modřiny zdánlivě bez příčiny. Nedostatkem tohoto vitamínu trpí převážně kojenci a lidé s onemocněním jater.
Co jsou to kurděje
Kurděje jsou projevem nedostatku vitamínu C, tedy kyseliny askorbové. Kurděje se projevují krvácením z dásní, ale také krvácením do svalů, pod kůží a vnitřních orgánů. Dojde také k poruše krvetvorba a snížení imunity.
Jak se léčí avitaminóza
V první řadě je nutné rychle doplnit do těla chybějící vitamín. To lze provést pomocí injekce nebo tablet. Následně je nutné léčit nemoc, kterou nedostatek vitamínu vyvolal. Důležité je kombinovat vitamíny s dalšími prvky, které pomohou vstřebávání daného vitamínu. Při léčbě také pomůže zvýšená konzumace ovoce a zeleniny.
Jaká je prevence proti avitaminóze
Pochopitelně hlavně pestrá strava plná ovoce a zeleniny. Pomůže také pobyt na sluníčku, ze kterého je vitamín D. Obzvlášť v zimě je vhodné navíc užívat doplňky stravy. Prevencí může být také omezení alkoholu. Alkohol totiž způsobuje nedostatek vitamínů.