Alkaloid

Co je to alkaloid

Alkaloid je dusíkatá bazická sloučenina. Jde o velmi členitou skupinu. Liší se vlastnosti a biologické účinky jednotlivých alkaloidů. V současné době známe více než 10 tisíc alkaloidů. Běžně je alkaloid vnímaný jako jedovatá látka. Biologický účinek jednotlivých alkaloidů se však liší a mnohdy působí jako léčiva nebo stimulanty nervové soustavy. Alkaloidy se vyskytují v lidském organismu jako zásaditá sůl karboxylových kyselin.

Většina alkaloidů je bez zápachu a bez barvy. Jde o pevné látky, které se při vyšší teplotě rozkládají. Velmi malé množství alkaloidů je v tekutém stavu. Mezi ně patří nikotin, koniin a spartein. Tyto látky je možné destilovat a mají specifický zápach.

Jak dělíme alkaloidy

Alkaloidy můžeme dělit na pravé alkaloidy, pseudoalkaloidy a protoalkaloidy. 

Pravé alkaloidy: nikotin, piperin, chinin, morfin, kodein

Pseudoalkaloidy: alkaloidy kávy, čaje a kakaa, glykoalkaloidy, chnkonin, tomatin

Protoalkaloidy: kapsaicin

Podle funkce můžeme alkaloidy dělit na euforika, analgetika, anestetika, psychedelika a hypnotika.

Jakou funkci plní alkaloidy 

V lidském organismu plní alkaloidy ochrannou funkci. Jejich chuť je hořká a vynikají silnou toxicitou. Některé alkaloidy jsou silně návykové, ne však všechny. Některé druhy alkaloidů jsou používané v medicíně a lékařství. 

Jaké jsou účinky alkaloidů

Glykoalkaloidy - způsobují žaludeční křeče, zvracení a bolesti hlavy. 

Kofein - Působí na organismus jako stimulant. Důležité je však dávkování, vyšší dávky než 3 miligramy na kilogram tělesné váhy mají teratogenní a neuroendokrinní účinky. Kofein působí močopudně. 

Piperin - Působí také jako stimulant nervové soustavy. Působí antimikrobně. Je antipyretický, mutagenní, insekticidní a dráždivý. 

Chinin - Inhibuje významné enzymy a proto je zcela nevhodný pro těhotné ženy a malé děti. 

Jaké rostliny obsahují alkaloidy

Existuje spousta rostlin s obsahem alkaloidů. Jde o durman obecný, kukrumu, opuncii, černý pepř, kávovník, kajenský pepř, mák, devětsil lékařský, rajče, ašvagandu, chili papričky, lilek, vlaštovičník, zemědým lékařský nebo třeba sněženku. 

Alkaloidy jako návykové látky

Ke skupině alkaloidů patří také množství látek, které jsou návykové. Na prvním místě je třeba jmenovat morfin, který se získává ze šťávy nezralých makovic. Ve zdravotnictví se používá k tlumení bolesti, ale je silně návykový. Methylací lze získat kodein. Ten má vhodnější léčebné účinky. V případě, že dojde k acetylaci skupin morfinu, vznikne heroin, který je považovaný za jednu z nejnebezpečnějších drog. 

Nebezpečný je také atropin, který najdete v plodech rulíku, durmanu nebo blínu. Taktéž se používá v lékařství. A to k tlumení křečí nebo k rozšiřování zornic. 

Chinin se používá jako lék proti malárii, dokáže snižovat teploty. Bohužel však jde také o návykovou látku. 

Mezi extrémně jedovaté alkaloidy patří šípkový jed známý jako kurare.

Související pojmy: