Vitamín C neboli Kyselina askorbová
Co je to vitamín C
Vitamín C je živina rozpustná ve vodě. Má mnoho důležitých funkcí v lidském těle. Mimo jiné pomáhá posilovat imunitní systém a napomáhá produkci kolagenu nebo hojení ran. V těle působí také jako antioxidant. Známý je také jako kyselina L-askorbová nebo askorbová. Lidské tělo si vitamín C nedokáže vyrobit samo. Z toho důvodu je nutné ho přijímat dostatek z potravin nebo potravinových doplňků.
Jaký je doporučený příjem?
Doporučené dávkování je různé v závislosti na věku a pohlaví. Děti do tří let by měly konzumovat 15 mg vitamínu C denně, děti do 8 let pak o 10 mg více. Starší děti do 13 let by měly přijmout denně 45 mg a dospívající asi 75 mg. Dospělé ženy by měly přijímat stejné množství jako dospívající a muži 90 mg. Těhotné ženy mají zvýšenou potřebu, vhodné je tedy přijímat 85 mg vitamínu denně, při kojení pak dokonce 120 mg během jednoho dne.
Jaké jsou zdroje vitamínu C
Nejlepšími zdroji jsou obecně ovoce a zelenina. Vždy je však třeba brát v potaz, že vitamín C se ničí teplem. Z toho důvodu je vhodné jíst ovoce i zeleninu v syrovém stavu. Dostatek vitamínu C obsahuje například červená paprika, pomeranče, kiwi, brokolice nebo jahody.
Jak se projeví předávkování
Vitamín C je rozpustný ve vodě, tudíž jeho přebytek tělo obvykle vyloučí s močí a neukládá si ho do zásoby. Prakticky se jím tedy nedá předávkovat. Pokud však požijete jednorázově velké dávky, může dojít k zátěži ledvin a podráždění žaludku. Na velké dávky by si měli dát pozor lidé s náchylností na ledvinové kameny a osoby, které užívají léčiva ze skupiny sulfanamidů.
Jak se projeví nedostatek
Nedostatek vitamínů se může projevit krvácením do kůže, klouhů nebo i pod okostici. Může dojít ke ztrátě pružnosti cév v těle. Dojít může také k viklání nebo úplnému vypadávání zubů. Při výrazné hypovitaminóze nebo dokonce avitaminóze dojde k onemocnění nazvanému kurděje. Ty se projevují vypadáváním zubů, otoky kloubů, krvácením, opakovanými infekcemi, svalovou atrofií, anémií a křehkými kostmi.
Mírný nedostatek:
- problémy se žaludkem
- celkové vyčerpání
- malá odolnost proti infekcím
- hemeroidy
- zpomalení růstu u dětí
- kazivost zubů
- deprese
- vytváření modřin
Kdy je vhodné doplňovat vitamin C?
Větší dávky tohoto vitamínu jsou vhodné zejména při zánětlivých onemocnění a nachlazení. Ideální je také v rekonvalescenci nebo po úrazech či při hojení ran. Pokud děti neprospívají měly by také konzumovat větší dávky vitamínu C. Stejně tak je větší dávka vhodná při chudokrevnosti, v těhotenství a během kojení. Vitamín C ve větších dávkách prospěje tělu také při jarní únavě nebo v období zvýšené zátěže, ať už psychické nebo fyzické.
Kdo by měl sledovat zda konzumuje dostatek vitaminu C?
Zejména děti, které chodí do mateřské nebo základní školy. Dále osoby pracující v jakkoliv rizikovém prostředí a lidé, kteří trpí velkou nemocností. Jak již bylo řečeno, dávky tohoto vitamínu si musí hlídat také těhotné a kojící ženy. Podobně by měli dávky hlídat také senioři. Větší dávky jsou vhodné také pro kuřáky, sportovce a osoby s fyzicky náročným povoláním.
Související pojmy:
- Vitamín B1
- Vitamín B2 neboli Riboflavin
- Vitamín B3 neboli Niacin
- Vitamín B5 neboli Kyselina pantotenová
- Vitamín B6 neboli Pyrixidin
- Vitamín B7 neboli Biotin
- Vitamín H
- Vitamín B9 neboli Kyselina listová
- Vitamín B12 neboli Kobalamin
- Vitamín B15 neboli Kyselina pangamová
- B-komplex
- Vitamín C neboli Kyselina askorbová
- Vitamín A neboli Retinol
- Vitamín D neboli Kalciferol
- Vitamín D2
- Vitamín D3
- Vitamín E
- Vitamín K
- Vitamín K1
- Vitamín K2