Taurin
Co to je taurin
Taurin neboli kyselina 2-aminoethansulfonová patří mezi organické kyseliny. Je derivátem aminokyseliny cysteinu, proto ho často řadíme k aminokyselinám. Postrádá však karboxylovou skupinu, měl by být tedy označovaný jako aminosuflonová kyselina, nikoliv aminokyselina. Je to jediný přirozeně se vyskytující sulfonová kyselina. Jde o složku žluči. Taurin v nižších koncentracích najdete ve většině tkání živočichů. Název je odvozený z latinského slova taurus, tedy býk. Název získal proto, že poprvé byl izolován právě z býčí žluči.
Jak působí taurin?
Většina příznivých vlivů taurinu je tělu poskytovaná prostřednictvím jiných sloučenin v těle. Taurin je také antidiabetická sloučenina. Působí totiž na ledviny, oči a nervovou soustavu. Stejně tak pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. A v neposlední řadě pomáhá ke snižování některých forem inzulínové rezistence. Taurin také chrání srdce a cévní stěny před zánětlivým působením břišního tuku v případě obezity. Taurin dokáže zvrátit i některé negativní účinky kouře na cévní stěny. Používá se také na snižování křečí.
Jaké je dávkování taurinu?
Dávky mezi 500 a 2000 miligramů jsou účinné. Hranice pro toxicitu je mnohem výš a vysoké dávky jsou dobře tolerované. Myslete však na to, že horní hranice, kterou bychom při dlouhodobém užívání neměli v žádném případě překročit je 3 gramy taurinu denně.
Jaké jsou zdroje taurinu?
Taurin obsahují některé potraviny, které běžně konzumujeme. Největší podíl taurinu má losos, následuje ho krůtí maso a skvělým zdrojem je také červené maso z tuňáka. Poměrně bohatým zdrojem taurinu je také kuřecí tmavé maso. Taurin je v malém množství také v syrovém hovězím mase nebo v plnotučném mléce. Zatímco v uvedených masech je však kolem 300 miligramů taurinu na 100 gramů produktu, u mléka je to jen 15 miligramů na 100 gramů. Taurin obsahují také mořské plody jako škeble nebo ústřice. Dále ho najdete v mořských řasách, krevetách nebo mase z chobotnice.
Kdy se vyskytuje nedostatek taurinu?
Taurin se obvykle vyskytuje v těle v dostatečném množství, tedy při správné kondici a výživě. Nedostatečné množství taurinu mohou obsahovat vegetariánské nebo veganské diety. Nedostatek taurinu se projevuje také při onemocnění jater, ledvin nebo srdečním selhání. Stejně tak můžete ít nedostatek taurinu při cukrovce nebo rakovině. Nedostatek taurinu můžete pociťovat také s přibývajícím věkem. Nízké množství taurinu bylo zjištěno také u lidí s depresemi, úzkostmi, hypertenzí nebo sníženou funkcí štítné žlázy. V souvislosti s jeho nedostatkem se hovoří také o neplodnosti.
Jaké jsou vedlejší účinky taurinu?
Podle některých výzkumů doplňování taurinu nevyvolává žádné závažné vedlejší účinky. Taurinová toxicita může způsobit vznik průjmu nebo peptických vředů. Bohužel však není určeno, co představuje toxickou hladinu.
Jak souvisí taurin s dlouhověkostí?
Podle Japonců je taurin rozhodující výživový faktor dlouhověkosti Japonska. Dlouhověkost tamních rybářských populací prý souvisí konzumací syrových ryb, které obsahují velké množství taurinu. Tyto účinky se však nepotvrdili ve Skandinávských zemích, kde lidé také konzumují velké množství ryb. Dost možná je to tím, že na severu se ryby konzumují především vařené nebo nakládané.
Je taurin stimulující nebo uklidňující?
Taurin obsahuje síru. Ta má zklidňující účinky. Taurin nepatří mezi stimulanty, přesto je často součástí energetických nápojů. Spojuje se s kofeinem. Právě ten působí jako stimulant. Taurin v nápojích chrání proti škodlivým účinkům nadbytečného glutamátu. Taurin hraje roli v noha důležitých funkcích a pomáhá zvyšovat fyzickou výkonnost.
Kofein a taurin
Tato kombinace, jak už bylo řečeno, je častou součástí energetických nápojů. Je fakt, že tato kombinace může pomáhat proti fyzické i psychické námaze. Kofein přitom snižuje aktivitu specifických struktur v mozku, které jsou zodpovědné za únavu a zvyšuje intenzitu metabolických změn. Kofein má také pozitivní vliv na kognitivní funkce. Může podporovat schopnost soustředění. Taurin má mnoho funkcí a nejznámějším účinkem je modulace aktivity receptorů GABA. Studie, kterou provedli turečtí vědci, zkoumala kombinované účinky taurinu a kofeinu. Výsledky studie přesvědčují o tom, že kombinované užívání těchto dvou látek přináší synergické výhody. Taurin s kofeinem přinesli u sportovců výrazné zlepšení výkonu a doby jeho dosažení. Užívání taurinu s kofeinem navíc zlepšilo rovnováhu a koordinační schopnosti sportovců.
K čemu se používá taurin?
Taurin používají sportovci. Zvyšuje totiž výkon, pomáhá spalování tuků i regeneraci svalů. Navíc pomáhá udržovat optimální hladinu minerál v těle a dokáže zabraňovat svalovým křečím. Taurin dále podporuje správné fungování srdce i mozku. Pomáhá také psychické pohodě. Taurin pomáhá snižovat krevní tlak a doporučený je při nespavosti, neklidu nebo migrénách. Jeho užívání se doporučuje také při obsesi. Podle odborníků pomáhá taurin také při hospodaření organismu s vodou nebo hladinou některých hormonů. Příznivý vliv byl odhalený také u lupénky. Některé studie tvrdí, že taurin pomáhá také při odvykací léčbě alkoholiků.
Taurin je také schopen podpořit imunitu a zvýšit obranyschopnost proti infekčním nemocem. Působí antiviroticky, antimykoticky a antibakteriálně. Navíc dokáže redukovat vzniklé záněty a podporuje jejich rychlejší léčbu.
Kdy brát suplementy s taurinem?
Suplementace je vhodná pro vegetariány a vegany. Jak jsme uvedli, jejich strava obsahuje málo taurinu. Doplňky s taurinem jsou vhodné také pro aktivní sportovce, kterým záleží na taurinu. Suplementaci lze brát také z preventivních důvodů. V každém případě je vždy vhodné se o jeho užívání poradit se svým lékařem.