Ostropestřec mariánský
Co je to ostropestřec mariánský
Ostropestřec je bylina, která je oblíbená v lidovém léčitelství. Pěstuje se jako letnička a plodí v druhém roce po vysetí. Jeho pěstování je náročné, vyskytuje se hlavně ve Středomoří, Malé Asii a jihozápadní Asii. Podobný je bodláku.
Jaké jsou léčivé účinky ostropestřce mariánského
Ostropestřec má pozitivní účinky na organismus. Působí preventivně a také může zmírnit průběh nemoci. Při nemoci je vhodné však ostropestřec mariánský užívat po dohodě s lékařem. Ostropestřec mariánský je spojovaný hlavně s játry. Pomoci dokáže se záněty, žlučovými kameny a cirhózou. Ostropestřec podporuje otravu jater a pomoci může také s léčbou infekční mononukleózy. Kromě toho je vhodný také při regeneraci cév, onemocnění žlučníku, sleziny nebo dvanácterníku. Používá se také při léčbě křečových žil, na žloutenku, žaludeční koliku a hemeroidy. Vhodný je také na zmírnění následků chemoterapie. Působí skvěle také na nízký tlak. Případně pomůže při migrénách. Ukázalo se, že tato bylina může také snížit projevy alergií. Účinný je také při ekzémech, lupénce a jiných kožních poruchách.
Jaké jsou účinné látky ostropestřce mariánského
Ostropestřec mariánský tvoří hlavně bílkoviny a rostlinné oleje. Dále obsahuje biogenní tyramin a histamin, cukry, aminokyseliny, vitamín E, kvercetin a dihydroflavonol taxifolin.
Jaké existují produkty z ostropestřce mariánského
Ostropestřec se prodává ve formě semen nebo jako lisovaný olej. Semena jsou vhodná na přípravu čaje. Ten se doporučuje pít hlavně ráno na lačno případně pak před spaním. Olej z ostropestřce mariánského se lisuje za studena a stačí ho užívat jedna nebo dvě lžičky denně. Kromě oleje a semen jsou na trhu dostupné také tablety s obsahem ostropestřce mariánského nebo tinktura z této byliny.
Jaké je doporučené dávkování ostropestřce mariánského
Bylina se používá v několikatýdenních kůrách. Vhodné je maximálně dvacet týdnů a pak několik týdnů vynechat. Kůru lze opakovat i třikrát za rok. Během ní však není vhodné užívat potraviny bohaté na nasycené tuky, syntetické léky ani alkoholické nápoje.
Pro koho není ostropestřec mariánský vhodný
Ostropestřec není vhodný pro osoby s vysokým krevním tlakem. Nedoporučuje se také těhotným a kojícím ženám. Bez předchozí konzultace s lékaři se nedoporučuje také osobám trpícím závažnými chorobami. Vedlejší účinky pro ostatní osoby nejsou známé.