Keto
Co je to keto
Slovo keto se používá ve spojení s dietou jako keto dieta. Jde o dietu, při které játra využívají uložený tuk k produkci takzvaných ketonů. Ty naše tělo potřebuje, aby mělo energii. Tomuto stavu se správně říká ketóza. Keto dieta je v podstatě zkratka ketózy. A co je to tedy ketóza? Je to stav, kdy je v těle zvýšená hladina ketonů. Jejich produkce se zvyšuje v několika situacích. Jedním z nich je právě dieta s nízkým obsahem sacharidů. Běžně tělo upřednostňuje použití krevního cukru (glukózy). Během ketózy však tělo získává více energie z ketonů vyrobených z tuku. Ketóza má podle vědců několik zdravotních výhod jako je úbytek hmotnosti, lepší řízení hladiny cukru v krvi nebo méně epileptických záchvatů u dětí. Keto dieta je však náročná a rozhodně není vhodná pro každého.
Ketóza a ketogenní dieta
Do stavu ketózy se dostanete, pokud budete jíst méně než 50 gramů sacharidů denně, někdy může jít o ještě menší množství, záleží vždy na jednotlivci. Nízkého příjmu sacharidů docílíte, pokud ve své stravě vynecháte nebo alespoň výrazně omezíte potraviny bohaté na sacharidy. Rozhodně však nejde jen o sladkosti a sladké nápoje. Omezit je třeba také příjem ovoce, brambor, těstovin, rýže, luštěniny nebo různých zrn. Vyhnout se je třeba také některému koření nebo omáčkám, které často obsahují cukr. Zejména pak kečupu nebo barbecue. Vyřadit z jídelníčku je třeba také ztužené tuky včetně slunečnicového oleje. Zapovězené jsou nízkotučné mléčné výrobky. Pít byste rozhodně neměli alkohol
Co můžete jíst při ketodietě
Do svého jídelníčku můžete zařadit zeleninu s nízkým obsahem sacharidů, ale také tuky a oleje. Žádoucí jsou také ořechy. Vhodná je konzumace ryb a mořských plodů, stejně tak masa a proteinů. Ideální je konzumovat také mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku. Dopřát si můžete také ovoce, ale jen s nízkým obsahem cukru.
Výhody ketodiety
Hlavní výhodou jsou bezesporu rychlé úbytky hmotnosti a minimální až nulový jo-jo efekt. Ačkoliv jsou úbytky váhy rychlé, nemusíte se bát šoku pro tělo, protože na dietu se nastupuje pozvolna. K výraznému pocitu hladu při této dietě nedochází, jelikož využívá sytícího efektu bílkovin.
Jaké jsou příznaky ketózy
Ketóza má samozřejmě své příznaky. Ty můžete pochopitelně pociťovat i v případě, že držíte cílenou keto dietu. Jde nejen o ztrátu váhy a snížení chuti k jídlu. Objevit se může také zápach z úst, který způsobuje keton jménem aceton. Dále vás může bolet hlava, můžete pociťovat nevolnosti nebo únavu. Právě únavě, nevolnostem a bolestem hlavy se často říká keto chřipka.
Jaké jsou nevýhody ketózy a její rizika
Ketogenní dieta jistě může poskytnout určité výhody. Není však rozhodně ideální pro všechny a může vyvolat mnoho vedlejších účinků. Krátkodobé jsme si již představili. Kromě zmíněných příznaků ketózy však může dojít také k dehydrataci organismu nebo k zácpě. Tyto příznaky obvykle zmizí do několik dnů, maximálně týdnů. Keto dieta je však také spojená s rizikem vzniku ledvinových kamenů, vysokým cholesterolem a v neposlední řadě také nedostatkem živin.
Pro koho není keto dieta vhodná
Vzhledem k tomu, že jde o vysoce restriktivní dietu, není vhodná pro ty, kteří v minulosti trpěli na poruchy stravování. Tato dieta se nehodí ani pro kojící matky. Dále není vhodná pro osoby, které se často stravují ve společnosti, jelikož je omezující a možnosti stravování v sociálním prostředí jsou často také omezené.
Rozdíl mezi ketózou a ketoacidózou
Tyto dva pojmy se často zaměňují. Zatímco ketózy je běžnou součástí metabolismu, ketoacidóza je velmi nebezpečný metabolický stav, který může být v případě, že se neléčí dokonce smrtelný. Při ketoacidóze je krevní řečiště zaplavené velmi vysokými hladinami ketonů a glukózy. To způsobí kyselost krve a to ohrožuje život. Ketoacidóza je spojovaná s nekontrolovaným diabetem 1. typu a vyskytnou se může i u osob s diabetem 2.t typu nebo při zneužívání alkoholu.