Vitamín E
Co je to vitamín E
Vitamín E je jeden z nejdůležitějších antioxidantů pro naše tělo. Vitamín E je skupina celkem osmi sloučenin rozpustných v tucích, ačkoli je často označovaný pouze jako sloučenina. Tento vitamín pomáhá, aby imunitní systém zůstal silný. Jednou z klíčových funkcí tohoto vitamínu je udržovat krevní cévy rozšířené a zabraňovat tvorbě sraženin.
Kde najdeme vitamín E
Vitamín E najdete například v oříšcích, semenech a také v listové zelenině. Skvělým zdrojem je špenát nebo brokolice. Obsahují ho však také rajčata. Skvělým zdrojem vitamínu E jsou rostlinné oleje. Zejména olivový a slunečnicový, dále také světlicový, kukuřičný a olej z pšeničných klíčků. Vitamín je také ve vejcích nebo obohacených cereáliích. Z ovoce je skvělým zdrojem kiwi, ale také mango.
Dobrá zpráva je, že tepelná úprava pokrmů neohrožuje přítomnost tohoto vitaminu v jídle. Teplem se totiž nerozkládá. Z toho důvodu je ho velké množství i ve vařených pokrmech.
Jak a u koho se projevuje nedostatek vitamínu E
Vzhledem k tomu, že se vitamín E vyskytuje přirozeně v mnoha potravinách a přidává se také do některých potravinářských výrobků, je jeho nedostatek vzácný. Přesto se občas nedostatek tohoto vitamínu objeví. Může totiž být důsledkem základního onemocnění. Některé nemoci totiž tělo brání absorbovat tuky a živiny rozpustné v nich. Jde například o cystickou fibrózu, cirhózu, Chrohnovu nemoc, syndrom krátkého střeva, cholestázu nebo chronickou pankreatidu.
Projevuje se potížemi s chůzí nebo koordinací pohybu. Může se objevit také svalová slabost, celková nevolnost a zrakové poruchy. Pokud máte takové příznaky, určitě navštivte svého lékaře, který by měl doporučit nejlepší postup pro doplnění vitamínu E. Pokud byste nedostatek vitamínu E neřešili, mohou se příznaky po nějaké době zhoršovat a to může pochopitelně vést i k dalším komplikacím.
Jak se projevuje předávkování
Nadbytečné užívání vitamínu E může vést ke zdravotním komplikacím. Vzhledem k tomu, že jde o vitamín rozpustný v tucích, může se ukládat v tělesném tuku. Nadměrný příjem tohoto vitamínu může způsobit ředění krve a vést ke krvácení. Navíc se může narušit srážení krve. Dále je spojovaný také s mrtvicí. To jsou však ty nejčernější scénáře v případě dlouhodobého nadužívání.
Vitamín E je málo toxický. Citliví lidé však mohou po požití většího množství tohoto vitamínu pozorovat vyrážku, únavu nebo nechutenství. Objevit se může také nevolnost, bolesti hlavy nebo průjem.
Související pojmy:
- Vitamín B1
- Vitamín B2 neboli Riboflavin
- Vitamín B3 neboli Niacin
- Vitamín B5 neboli Kyselina pantotenová
- Vitamín B6 neboli Pyrixidin
- Vitamín B7 neboli Biotin
- Vitamín H
- Vitamín B9 neboli Kyselina listová
- Vitamín B12 neboli Kobalamin
- Vitamín B15 neboli Kyselna pangamová
- B-komplex
- Vitamín C neboli Kyselina askorbová
- Vitamín A neboli Retinol
- Vitamín D neboli Kalciferol
- Vitamín D2
- Vitamín D3
- Vitamín E
- Vitamín K
- Vitamín K1
- Vitamín K2