Testosteron

Co je to testosteron

Testosteron je steroidní hormon ze skupiny androgenů. Vyskytuje se u lidí i zvířat. U mužů ho tvoří hlavně varlata, ženské vaječníky produkují testosteron také, ale v mnohem menším množství. Jeho produkce se výrazně zvyšuje kolem puberty a klesá po třicítce. Velmi často je spojovaný se sexuální touhou a hraje zásadní roli při produkci spermií. Kromě toho však testosteron ovlivňuje kostní a svalovou hmotu, tvorbu červených krvinek nebo způsob ukládání tuku v těle mužů. Hladina testosteronu může mít také vliv na náladu. 

Jak se projevuje nízká hladina testosteronu

Nízké hladiny testosteronu mohou vyvolat nejrůznější příznaky jako je snížená energie, přibývání na váze, pocity deprese, náladovost, snížená chuť na sex, nízké sebevědomí, méně ochlupení, tenčí kosti. Jak již bylo řečeno, produkce testosteronu přirozeně klesá, když muž stárne. Pokles hladiny hormonů však mohou způsobit i další faktory. Negativně mohou produkci testosteronu ovlivnit například poranění varlat a léčba rakoviny. 

Produkci může snížit také stres nebo chronické zdravotní stavy jakou jsou nemoci ledvin, cirhóza jater, alkoholismus nebo AIDS. 

V případě žen hladiny testosteronu neustále klesají. Nízké hladiny testosteronu u žen mohou vyvolat nízké libido, špatné soustředění, deprese a sníženou pevnost kostí. V případě žen mohou být nízké hladiny způsobené odstraněním vaječníků nebo onemocněním nadledvinetk, hypotalamu či hypofýzy.

Jak se projevuje vysoká hladina testosteronu

Mírně zvýšená hladina může u mužů vyvolat jen málo příznaků. Pokud jde o chlapce, může se začít dříve projevovat puberta. V případě žen se mohou při vysoké hladině vyvinout mužské rysy. Pokud jsou hladiny abnormálně vysoké, může jít o důsledek poruchy nadledvinek nebo rakoviny varlat u mužů. Vysoké hladiny se však mohou objevit také při vrozené adrenální hyperplazie. 

Jak otestovat testosteron

Hladinu testosteronu můžete rozpoznat pomocí krevního testu. Normální hladina se u mužů pohybuje mezi 280 a 1100 nanogramy na decilitr a u žen mezi 15 a 70 nanogramy na decilitr. Rozsahy se však v laboratořích mohou lišit, vždy je tedy nutné výsledky konzultovat s lékařem. U mužů mohou lékaři při výsledcích pod 300 ng/dl provést další vyšetření. Ta by měla určit příčinu nízkého testosteronu. 

Jak podpořit hladinu testosteronu 


Důležitý je dostatečný spánek, který by měl být kolem osmi hodin denně. Dále je nutné tělu dodávat vitamíny a minerály. Mikroživiny je vhodné získávat hlavně z ovoce a zeleniny. Případně vsadit na doplňky stravy. Doplňovat je nutné zejména zinek, hořčík, vitamín D, selen. Svou roli hraje také pitný režim a přebytečná váha. Pochopitelně je vhodné se také co nejvíce vyhýbat stresovým situacím, v případě cvičení v posilovně se zaměřit na těžké cviky. Řešením je i více sexu.

Související pojmy: