Lecitin
Co je to lecitin
Lecitin je hlavní složka buněčných membrán. Jeho název vznikl ze starořeckého slova lekithos. V překladu to znamená žloutek. Je to název pro fosfatidylcholin a vlastně souhrnný název pro fosfolipidy složené z cholinu, glycerolu, kyseliny fosforečné a mastných kyselin. V lidském těle je lecitin obsažený v každé buňce a často se o něm hovoří jako o potravě pro mozek. Komerčně se vyrábí lecitin ze sojového a slunečnicového oleje.
K čemu slouží lecitin
Lecitin je potřebný pro správné fungování mnoha životně důležitých funkcí. Podílí se na obnovování i tvorbě buněčných membrán. Lecitin funguje jako emulgátor. To znamená, že suspenduje tuky a oleje a zabraňuje, aby se smíchaly s jinými látkami. Doplňky stravy s lecitinem se používají jako pomůcka ke kojení, k léčbě ulcerózní kolitidy nebo vysokého cholesterolu. Lecitin také snižuje cholesterol a zlepšuje zdraví srdce. Dále zlepšuje trávení a může bojovat s příznaky demence. Další jeho předností je fakt, že zvlhčuje pokožku.
Jaká je hlavní složka lecitinu
Hlavní složkou je cholin. Ten tělo přeměňuje na acetylcholin. Látku, která přenáší nervové impulsy. Acetylcholin má roli v řízení paměti, ale také ve svalové činnosti. Cholin udržuje normální činnost jater, udržuje hladinu homocysteinu a také dohlíží na normální metabolické procesy tuků v lidském těle.
Jaké jsou druhy lecitinu
Lecitinové doplňky stravy se získávají ze slunečnicových semen, vajec či sójových bobů. Nejčastěji se využívá sója, někdy se však používají také živočišné tuky, kukuřice nebo ryby. Sójový lecitin se často používá ve formě kapslá, slunečnicový lecitin může být prodávaný jako prášek nebo v tekuté formě.
Kde najdeme lecitin
Lecitin obsahují žloutky, sójové boby, sojový olej, ořechy a semena. Často se objevuje také v různých doplňcích stravy.
Kdo používá lecitin
Nejčastěji ho v podobě potravinových doplňků užívají studenti, kteří chtějí podpořit a ochránit své mozkové buňky. Ze stejného důvodu ho vyhledávají i starší lidé. Doporučená dávka na jeden den jsou asi 3 gramy lecitinu. Ve formě doplňků by se měl užívat společně se stravou.
Kdy je vyšší potřeba lecitinu
Větší potřebu lecitinu mají lidé při větší psychické nebo fyzické námaze a stejně tak při únavě. Tělo si ho žádá více také při rekonvalescenci nebo zvýšené hladině cholesterolu. Více lecitinu tělo potřebuje také při vyšší konzumaci alkoholu, chronických onemocněních nebo při nedostatku vitaminu B12 a kyseliny listové.
Jaké mohou být komplikace
Opatrní by měli být především lidé s alergií na sóju nebo vejce. Důležité je v takovém případě kontrolovat původ lecitinu. Důležité je v každém případě dodržovat doporučené denní dávkování na příbalovém letáku nebo etiketě doplňků stravy.
Lecitin v potravinách
Lecitin se používá také v potravinářském průmyslu. Je používaný jako emulgátor a antioxidant pod označením E322. V potravinářském průmyslu plní několik funkcí. Například zabraňuje oddělení vody od oleje a je používaný jako důležitá pomocná látka při pečení. Díky němu je možné používat například bezlepkové těsto. Lecitin navíc oddaluje tvrdnutí pečiva. Často je součástí potravin, kde pomáhá rozpouštět nebo rozptylovat tuky. Je tedy například součástí čokolád.