Bor

Co je to bor

Bor je biologicky aktivní stopový minerál. V lidském těle ovlivňuje metabolismus fosforu, hořčíku a vápníku. Během trávení se minerál v těle mění na kyselinu boritou a ta se vstřebává až z 90 %. Setkat se můžete s označením boron.

Jakou má bór roli v těle

Bor hraje zásadní roli při vstřebávání dalších minerálů. Je důležitý pro zdravé klouby a kosti. Najdete ho v celém těle, nejvíce je však v kostech, kloubech, v zubní sklovině a příštítných tělískách. Bór také ovlivňuje hladinu estrogenu a testosteronu. Studie ukazují, že bór může hrát roli také ve funkci mozku. Dále boron zvyšuje sílu a svalovou hmotu a je prevencí osteoporózy.

Kde najdeme bór

Bór se přirozeně vyskytuje v listové zelenině jako je špenát nebo kapusta. Najdete ho také v obilovinách, rozinkách, sušených švestkách, ořeších nebo necistrusových plodech. Za zdroj bóru se považují také jablka, sušené fazole, brambory, mléko nebo káva. Skvělým zdrojem boru je také sója.

Jaká je doporučená denní dávka

Typický je příjem 1 až 2 mg denně. Doporučená denní dávka je přitom 2 až 12 mg na den. Tento minerál je považovaný za bezpečný pro většinu lidí. Velké množství však může být škodlivé. Děti do tří let by měly konzumovat maximálně 3 mg denně, děti do osmi let 6 mg denně, děti do 13 let 11 miligramů denně.

Pro koho je boron vhodný

Oblíbený je tento minerál zejména u sportovců, jelikož napomáhá zotavení po cvičení a působí proti bolestem. Navíc, jak již bylo řečeno, pomáhá budovat svalovou hmotu. Dále brání vzniku zlomenin a je spojovaný s koncentrací mozku. Dále se využívá jako prevence artrózy, osteoporózy, špatné paměti, stárnutí pleti, snížení koncentrace, symptomů menopauzy, alergií, kvasinkových infekcí, infekcí očí, žaludečních a trávicích parazitů, premenstruačního syndromu a oslabení svalstva.

Jak se projevuje nedostatek bóru

Nedostatek bóru v těle má negativní vliv na metabolismus některých minerálů jako je například fosfor, hořčík, draslík nebo vápník. Také dojde ke změnám ve vstřebávání vitamínu D3. Důsledkem je pak vylučování vápníku, změny v kostech a jejich křehnutí, nedostatek estrogenu. U dětí může dojít ke zpomalení růstu. Negativní vliv má nedostatek tohoto minerálu také na paměť, vědomí, cévní systém, zrak, rovnováhu nebo pokožku. Typickým projevem nedostatku boru je artritida kolen nebo kyčlí. Dojít může ke svalové ztuhlosti, ledvinovým kamenům nebo selhání ledvin.

Jak se projevuje nadbytek boru

Předávkování borem může být opravdu nebezpečné. V případě předávkování se minerál začne v těle ukládat a následně může způsobit chronickou otravu. Nadměrná dávka se projevuje akutní otravou. Po předávkování se objeví průjem, zvracení, bolesti kloubů, vyčerpání nebo také vyrážka.

Jak můžeme doplnit bor 

Bor je běžnou součástí doplňků stravy společně s ostatními minerály a vitamíny. Často je součástí komplexu vápníku, vitamínu D a hořčíku. Nejrychlejší formou, jak bor doplnit je však konzumace boraxu. Ten je známý také jako tetraboritan sodný. Užívá se rozpuštěný ve vodě. Na jeden litr vody stačí jedna čajová lžička prášku a denně se užívají jen jedna nebo dvě lžičky koncentrátu. Důležité je ho užívat během jídla.