Poslední den v roce bývá synonymem oslav. Rodiny nebo přátelé se společně sejdou, aby společně zakončili uplynulý rok a přivítali ten nastávající. Při společném posezení nebo párty nemůže chybět občerstvení. Je však jasné, že po svátcích jsou všichni plní řízků, salátů nebo vánočního cukroví. Hodí se proto přichystat na Silvestra zdravější alternativy pohoštění. Inspirovat se můžete našimi tipy. Ačkoliv jde o zdravější alternativy občerstvení, můžete si být jisti, že své hosty oslníte.
Bez jednohubek to nejde
V České republice jsou velmi oblíbené a tradiční jednohubky nebo chlebíčky. Klasické varianty jsou však obvykle plné majonźy a také pečiva. Jako základ jednohubek však můžete použít například zeleninu nebo nejrůznější placky z luštěnin. Případně si můžete upéct své zdravější pečivo.
Ať už si vyberete vlastní chléb nebo zvolíte například okurky či mrkev, chybí vám ještě pomazánky. K těm zdravějším patří například tuňáková pomazánka, pomazánka z rajčat, červené řepy nebo cizrnová pomazánka. Možností je pochopitelně mnohem více.
TIP PRO VÁS: Máte na přípravu málo času nebo vám chybí dostatek táců? Nevadí. Nakrájejte zeleninu na hranolky a vložte ji do keramických misek. Do dalších misek pak připravte alespoň tři druhy pomazánek. Každý z hostů si pak sám může zvolit druh zeleniny i pomazánku, do které si zeleninové hranolky namočí.
Recepty na zdravé pomazánky:
Avokádová pomazánka
Na pomazánku potřebujete zralé avokádo, ke kterému přidáte 250 gramů tvarohu. Dále jemně nakrájenou cibuli a dva stroužky česneku. Ideální je ho prolisovat, ale poslouží klidně i struhadlo. Pak už přidejte jen trochu soli. Jestliže máte rádi ostřejší pomazánky, klidně přidejte ještě chilli.
Rajčatová pomazánka
Pomazánka z tvarohu, žervé, sušených a plechovkových rajčat. Na 250 gramů tvarohu stačí jedna lžíce loupaných krájených rajčat a hrstka sušených rajčat. Ideální je rajčata rozmixovat. Pokud chcete mít v pomazánce kousky, nakrájejte je nadrobno. Následně vše smíchejte a dochuťte solí a pepřem. Přidat můžete ještě bazalku. Ideálně čerstvou.
Tuňáková pomazánka
Na lehkou variantu budete potřebovat žervé a balení tuňáka ve vlastní šťávě. Přidejte ještě na jemno nakrájenou cibulku. Podle chuti můžete přidat ještě hořčici. Na závěr dochuťte solí, pepřem a citronovou šťávou.
Pomazánka z červené řepy
Červenou řepu musíte nejdříve uvařit. Poté je třeba ji pokrájet a dát do mixéru. K řepě přidejte 250 gramů tvarohu, trochu octa a olivového oleje. Na dochucení se hodí drcený kmín, pepř a sůl.
Moderní tortilly
V posledních letech se velmi často na slavnostních stolech objevují také rolády z tortilly. Pláty tortilly můžete buď koupit v obchodě nebo si připravit vlastní. Nezabere to mnoho času a tortilly si dokonce lze připravit předem a skladovat je například v mrazáku. Plnit je lze podle libosti. Pokud máme zůstat u zdravých variant, pak se hodí natřít jednotlivé tortilly žervé. Následně můžete vložit nadrobno nakrájenou papriku, rajčata nebo okurky. Použít lze také vysokoprocentní šunku nebo plátkový sýr dle chuti. Skvělá kombinace je také losos se špenátem. Uzený losos chutná skvěle také se žervé a tortilly se dají plnit klidně i pomazánkou z pečené zeleniny.
Obecně lze říci, že tortillu můžete naplnit opravdu čímkoliv, co vám chutná. Často se používají například kuřecí kousky v kombinaci s oblíbenou zeleninou. Každou tortillu po naplnění zabalte do rolády a následně do potravinové fólie. Takto připravené tortilly dejte do lednice alespoň na půl hodiny. Následně můžete krájet na kolečka a servírovat.
Recept na tortillové závitky
Tortillové závitky s uzeným lososem
Do tortilly můžete dát nejen lososa se špenátem. Připravit si můžete také tortillové závitky s uzeným losose a lučinou. Nejprve si smícháte v misce žervé s citronovou šťávou, koprem a pepřem. Podle chuti můžete dosolit. Následně směs natřete na tortillu. Navrch položte připravené plátky lososa.
Roláda s pomazánkou z pečené zeleniny
Na pomazánku z pečené zeleniny budete potřebovat 200 gramů žervé, červenou papriku, dvě rajčata, malou cuketu, cinuli a tři stroužky česneku. Připravte si také sůl, pepř a olivový olej. Rajčata i papriky zbavte jádřince. Oboje pak nakrájejte na větší kousky, cuketu na kolečka, cibuli na proužky. Stroužky česneku nechte v celku. Vše dáme do zapékací mísy a vyložte alobalem. Osolte, opepřete a zákápněte olivovým olejem. Pečte při 200 stupňů Celsia 30 minut. Upečenou zeleninu nechte vychladnout a následně rozmixujte. Poté přidejte lučinu a zamíchejte. Podle potřeby můžete ještě přidat sůl nebo pepř. Přichystanou pomazánku namažte na tortilly. Jestliže chcete čistě zeleninovou verzi, klidně použijte jen pomazánku. Můžete však přidat také plátky šunky nebo sýra.
Zdravější řízky
K oslavám tradičně patří také řízky. Jak je však udělat zdravěji? Pokud chcete zůstat u masa, pak je alespoň připravte netradičně. Do vajíčka přidejte sušený česnek a oregano. Poté ještě hořčici a citronovou šťávu. Maso naložte do marinády a nechte odpočívat. Poté klasicky obalte ve strouhance. Smažit rozhodně nebudeme. Takto připravené řízky dejte na plech vyložený pečícím papírem. Stačí jen trochu postříkat olejem a upéct na 200 stupňů Celsia. Ideální je péct 15 minut z každé strany, nicméně každá trouba peče jinak. Z trouby vytáhnete křupavé originální řízky, které budou zdravější a chutnější. Navíc vám nebude v celé kuchyni zapáchat přepálený olej.
Pokud hledáte ještě zdravější variantu, pak můžete připravit zeleninové řízky. Použít můžete například celer, cuketu, patizon nebo kedlubnu. Možností je však mnohem více. Řízky se dělají také z dýně, červené řepy nebo směsí několika druhů zelenin. A obal? Můžete samozřejmě použít tradiční trojobal. Pokud vám to však přijde fádní, připravte si těstíčko. Chutné je například bylinkové. Základ je mouka s vodou a vejci. Pak stačí přidat bylinky dle chuti. Hodí se oregáno, tymián nebo bazalka.
Recepty na těstíčka
Bylinkové těstíčko
Připravte si 120 gramů mouky, 100 mililitrů perlivé vody, 4 vejce, 1 lžíce slunečnicového oleje, sůl a pepř. Na závěr pak přidejte oregano, tymián a bazalku. Pokud chcete, aby bylo těstíčko více nadýchané, pak oddělte žloutky a bílky. Z bílků ušlehejte sníh a vmíchejte ho jemně až na závěr.
Těstíčko bez lepku
Pokud nechcete používat na přípravu klasickou mouku, pochopitelně si můžete připravit také bezlepkovou variantu. Stačí jen místo klasické mouky použít například kukuřičnou nebo rýžovou mouku.
Těstíčko z hrašky
Pokud chcete připravit těstíčko z hrašky, pak stačí koupit hrašku a připavit těstíčko podle návodu. Na každý řízek stačí jedna polévková lžíce hrašky. Ta se smíchá s vodou do konzistence hořčice. V této směsi se rovnou obaluje. Samozřejmě lze dochutit kořením.
Recepty na zeleninové řízky
Celerové řízky
Celer oloupejte a nakrájejte na kolečka tlusté asi 5 milimetrů. Vařte osm minut do poloměka. Do vody přidejte trochu soli a citronové šťávy. Díky citronu celer nezešedne. Před obalováním nechte celer vychladnout. Vhodné je ho také vysušit od vody. Podobně jako celer lze uvařit také kedlubnu.
Dýňové řízky
Na řízky je nejvhodnější máslová dýně. Po oloupání ji nakrájejte na půl centimetrové plátky. Ty před obalením osolte a opepřete z obou stran.
Řízky z červené řepy
Červenou řepu je potřeba uvařit v osolené vodě do poloměkka. Trvá to půl hodiny, možná o několik minut déle. Záleží pochopitelně na velikosti řepy. Uvařenou řepu oloupejte a nakrájejte na centimetrové plátky. Ty poté obalte v připraveném těstíčku.
Zeleninové řízky
Připravte si 400 gramů zeleniny. Hodí se kedlubny, mrkev, květák a špenát. Dále budete potřebovat 50 gramů másla a stejné množství hladké mouky. Dále 250 mililitrů mléka. Na dochucení muškátový květ, mořskou sůl, pepř, dvě vejce a strouhanku. Zeleninu uvařte v osolené vodě doměkka a umelte najemno. V kastrolu na másle zpěňte mouku a za stálého míchání přidejte mléko. Okořeňte muškátovým květem, solí a pepřem. Následně míchejte, dokud bešamel nezhoustne. Přimíchejte zeleninu a po částečném vychlazení vmíchejte vejce. Hmotu dejte vychladnout do lednice a poté teprve tvořte placičky, které obalíte ve strouhance. Místo smažení je dejte do trouby a připravte k nim zdravou verzi tatarské omáčky z jogurtu a zakysané smetany.