Kopečková nebo točená? Která zmrzlina je lepší

Máte raději kopečkovou zmrzlinu nebo točenou? Názory se různí. Která zmrzlina je však lepší? Odborníci se většinou shodují na tom, že výhodou točené zmrzliny je fakt, že je vždycky čerstvě připravená. Nelze ji předem namíchat jako kopečkovou zmrzlinu. Na druhou stranu, díky tomu, že kopečkovou zmrzlinu mícháme předem, můžeme ji vylepšit kousky ovoce, čokolády nebo například oříšků. Tím je zmrzlina zajímavější. Jak je tedy vidět, každá varianta má své pro i proti. Která zmrzlina je zdravější? A jak je to z pohledu hygieny? A co říká o zmrzlině legislativa?

Jak se dělá zmrzlina

Udělat zmrzlinu není nic složitého. Stačí si koupit připravenou směs v prášku, která se jen zředí vodou v uvedeném poměru. Poté se musí důkladně rozmíchat a nechat chvíli stát. Pokud máte zmrzlinovač, je třeba ji potom vylít do zmrzlinovače a zvolit program podle stroje. Speciální stroj však pro výrobu v podstatě nepotřebujete, klidně si můžete zmrzlinu z prášku připravit i bez něj. A pokud byste si přece jen chtěli koupit vlastní zmrzlinovač, pak je vhodné pořídit takový, který má svůj vlastní chladící systém. V takovém stroji se totiž zmrzlina v jednom okamžiku míchá i chladí. Díky tomu zmrzlinu nemusíte dávat mrazit do mrazáku.

Obáváte se toho, že takový stroj na zmrzlinu bude do domácnosti příliš velký? Nemusíte mít strach. Nějaké místo v kuchyni zabere ale nebude větší než například pekárny na chleba. A cenově vyjde takový stroj na zmrzlinu na několik jednotek tisíc korun.

Je sladší kopečková nebo točená?

Představte si, že si koupíte směs na zmrzlinu. Bude zmrzlina z takové směsi na chuť sladší ve formě kopečku nebo jako točená zmrzlina? Že je to chyták a budou chutnat obě stejně? Není to pravda. Je to tím, že každá zmrzlina se tvoří při jiných stupních. Obecně se kopečková zmrzlina vyklápí při -14 až -16 stupních, zatímco točená zmrzlina má obvykle -8 stupňů. Točená zmrzlina bude tedy pocitově sladší. Je to podobné jako u vína. Pokud máte víno vychlazené, připadá vám méně sladké než teplejší víno.

Která zmrzlina je u lidí oblíbenější

Podle diskuzí na internetu i některých průzkumů je točená zmrzlina oblíbenější. A to s velkou převahou. Důvodem je prý především poměr ceny a objemu, jelikož točená zmrzlina má většinou objem 120 mililitrů, zatímco jeden kopeček 30 mililitrů. Pokud pak množství budeme přepočítávat na peníze, určitě vyjde točená zmrzlina levněji, jelikož jedna porce točené zmrzliny určitě nestojí tolik, kolik stojí čtyři kopečky.

Výhody kopečkové zmrzliny

Ačkoli je točené zmrzliny více a vyjde nás na méně peněz, někdy dáme přednost kopečkové. Čím to je? V případě kopečkové zmrzliny jde totiž vyrobit v podstatě jakoukoliv příchuť. A nejde jen o chuť. Do kopečkové zmrzliny lze přidat kousky čerstvého ovoce, kvalitní čokolády nebo třeba různých ořechů. To je u točené zmrzliny nemožné. V případě kopečkové zmrzliny se na trhu objevují nejen klasické ovocné a ořechové nebo čokoládové příchutě, ale například zmrzlina s příchutí vína, česneku, svíčkové omáčky nebo třeba ryby. Některé zmrzlinárny nabízí opravdové bizarnosti. Lidi nevšední příchutě lákají a rádi je ochutnají. Většinou se však po ochutnání přesto vrátí ke klasice jako je vanilková, jahodová, pistáciová nebo čokoládová. Případně k tradičnějším sladkým verzím.

Která zmrzlina je zdravější

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Jak již bylo řečeno, kopečkovou i točenou zmrzlinu lze vyrábět ze stejné připravené směsi. Pokud se chcete informovat o složení zmrzliny, pak bude třeba oslovit obsluhu, která by vám obsah směsi měla sdělit. Nejzdravější zmrzlina pochopitelně bude ta, kterou si doma připravíte sami, ideálně z tvarohu nebo jogurtu, případně alespoň přidáním čerstvého ovoce nebo ořechů do připravené směsi.

Pokud bychom se na zmrzlinu dívali z hlediska hygieny, pak je na tom lépe kopečková zmrzlina a více riziková je točená zmrzlina, která se připravuje v místě prodeje. Problém tak může představovat použitá voda, případně špatně vyčištěný mrazící stroj. Dobré je tedy kupovat si zmrzlinu na osvědčených místech, případně si kopečkovou vyrábět přímo doma.

Zmrzlina a příjem kalorií

Chcete si v létě čas od času dopřát zmrzlinu, ale dodržujete přísný režim zdravého stravování. Nemusíte se obávat a jednou za čas si klidně můžete místo svačiny dopřát sladké studené pokušení. Vhodné bude vybrat si jeden kopeček zmrzliny nebo malou porci točené zmrzliny. Počítejte s tím, že energii navíc vám dodají i kornouty. Zvažte proto zmrzlinu do kelímku.

Pokud bychom to měli srovnat, tak malá porce zmrzliny odpovídá asi dvěma a půl velkým čtverečkům hořké čokolády nebo třetině donutu. Je tedy jasné, že jednou za čas vám určitě zmrzlina neublíží, nemělo by však jít o každodenní pravidelnou svačinu. Také počítejte s tím, že pokud si dáte zmrzlinu, neměli byste si ke svačině dát již nic dalšího.

Zmrzlina a energie

Zmrzlina má proti jiným sladkostem méně energie. Je to tím, že má vysoký podíl vody. Konečný obsah energie, cukru i tuku je tak nižší než mají sušenky nebo čokolády. Čokolády a oplatky jsou mnohem koncentrovanějším zdrojem energie.

Jak poznat kvalitní zmrzlinu?

Ne všichni prodejci hrají fér a vyrábí zmrzlinu z kvalitních surovin. Jak poznat, že je kopečková zmrzlina kvalitní? První indicií je zdobení a tvar zmrzliny ve vaničkách. Obvykle bývá zarovnaná zmrzlina maskováním špatné receptury. Pokud není v kopečkách nebo není mřížkování, pak je to obvykle proto, že nedrží.

Méně kvalitní zmrzlinu poznáte také tak, že rychle taje. Na pultě to poznáte tak, že je příliš lesklá. Čím to je? Obsahuje velké množství vody na úkor chuti a surovin. Všímejte si také konzistence jednotlivých příchutí. Někdy se stane, že vanilka teče a čokoláda nejde nabrat. Zmrzliny by přitom měly mít stejnou tuhost, ať už jde o jakoukoliv příchuť.

Všímejte si i barev. Je vanilková moc žlutá a pistácie příliš zelená? Pak ve zmrzlině pravděpodobně budou umělá barviva. Poctivá zmrzlina má mnohem méně výrazné barvy. V kvalitní cukrárně nebo prodejně zmrzliny navíc obvykle nešetří na množství.

Zmrzlina z pohledu prodávajícího

Stejně jako pro konzumenty má i pro prodejce každá z variant určité výhody a nevýhody. Výhodou strojů na točenou zmrzlinu jsou malé rozměry. Jestliže tedy prodejce zamýšlí zmrzlinu jako doplňkový sortiment, má málo prostoru nebo plánuje prodávat jen přes letní sezónu, pravděpodobně sáhne po točené zmrzlině.

Majitelé cukráren a kaváren naopak pravděpodobně sáhnou spíše po kopečkové zmrzlině. Má pro ně totiž mnohem větší využití. Kopečkovou zmrzlinu lze totiž servírovat po celý rok. Nemusí se nabízet klasicky v kornoutu, ale jako součást pohárů, palačinek se zmrzlinou nebo nejrůznějších koktejlů. Kopečková zmrzlina má zkrátka ve specializovaných prodejnách mnohem větší potenciál.

Zmrzlina a legislativa

Jistě víte, že vše má svá pravidla a zákony. Také zmrzlina podléhá důkladným legislativním pravidlům. To zásadní je shrnuto ve vyhlášce č. 397/2016 Sb. My vám obsah vyhlášky shrneme. V kostce jde o to, že:

  • smetanové zmrzliny musí obsahovat minimálně 8 % mléčného tuku a nesmí se do nich záměrně přidávat bílkoviny a tuk nemléčného původu,
  • mléčné mražené krémy musí obsahovat nejméně 2,5 % mléčného tuku a minimálně 6 % tukuprosté mléčné sušiny. Platí zákaz přidávání bílkovin a tuku nemléčného původu,
  • mražené krémy s rostlinným tukem musí obsahovat nejméně 5 % rostlinných tuků,
  • celková sušina u vodových mražených krémů nesmí být nižší než 12 % a takové zmrzliny nesmí obsahovat záměrně přidaný tuk,
  • ovocné mražené krémy neobsahují záměrně přidaný tuk a sušina je nejméně 12 %, ovocná složka je minimálně 15 %, v případě ořechů pak 5 %,
  • sorbet musí obsahovat minimálně 25 % ovocného podílů a ořechový sorbet 7 % ořechů.

Často kladené otázky o zmrzlině

Jak se dělá točená zmrzlina?

Vyrábí se ve speciálním stroji, který zmrzlinovou směs smíchanou s vodou zamíchá, našlehá a také zamrazí. Obvykle na teplotu kolem -8 stupňů.

Kdo vymyslel točenou zmrzlinu?

Točená zmrzlina pochází z Ameriky. Prodávat se tam začala ve 30. letech minulého století. Zásluhy na tom má zakladatel firmy Carvel, který v roce 1934 při jízdě se zmrzlinářským autem píchnul a auto měl plné zmrzliny. Ta se začala roztékat. Majitel začal lidem prodávat tající zmrzlinu a měl brzy vyprodáno. Zjistil tak, že měkká zmrzlina chutná lidem více a začal ji vyrábět záměrně. Stroj na výrobu zmrzliny si však nechal patentovat už v roce 1926 Charles Taylor z Buffala.

Kolik kalorií má točená zmrzlina?

Samozřejmě, že vždy záleží na konkrétním složení zmrzliny. Nicméně nejoblíbenější točená vanilková zmrzlina má 120 kalorií. Orientačně obsahuje asi 4 % bílkovin, 5 % tuků a 23 % cukrů. Samozřejmě jde jen o orientační čísla.

Kolik je kopeček zmrzliny?

Samozřejmě záleží na prodejci a zvyky se dnes již různí. Obvykle však u nás dostanete kopeček zmrzliny, který má 30 mililitrů. Točená zmrzlina je jako čtyři kopečky.

Kolik gramů má malá točená zmrzlina?

Malá točená zmrzlina má obvykle 80 gramů a velká točená zmrzlina 120 gramů.

Kolik stojí kopeček zmrzliny?

Dříve jsme za kopeček zmrzliny byli zvyklí dávat deset až patnáct korun. Dnes již není neobvyklé, aby jeden kopeček stál 25 až 30 korun.

Jaká je nejzdravější zmrzlina?

Nelze jednoznačně říci, která zmrzlina je nejzdravější, vždy záleží na konkrétním složení. Důležité je, aby zmrzlina obsahovala kvalitní suroviny. Vyhněte se přeslazeným zmrzlinám s velkým množstvím palmového nebo kokosového oleje.

Jakou zmrzlinu při hubnutí?

Vhodné je vybírat si při hubnutí zmrzliny z kvalitních surovin. Ideální je tedy vyrobit si zmrzlinu doma, abyste věděli, co konkrétně obsahuje. Určtiě nejsou vhodné takové zmrzliny, kde je na prvním místě uvedený cukr.

Kolik má zmrzlina sacharidů?

Průměrná ovocná zmrzlina obsahuje ve 100 gramech asi 23 gramů sacharidů. Samozřejmě jde jen o průměrné číslo, které se může výrazně lišit u jednotlivých druhů zmrzlin a výrobců.