S nástupem dětí do školky a školy přichází také mnohdy nekončící sezóna nemocí. Jak podpořit imunitu dětí? Co je vhodné dělat proto, aby se nám pokud možno, angíny, chřipky i další nemoci vyhnuly velkým obloukem? Je možné dětskou imunitu podporovat doplňky stravy nebo bychom ji měli upevnit jiným způsobem?
Maminky jsou často naprosto bezradné. Snaží se dodržovat vše podstatné, nepřetěžovat děti a dopřávat jim vitamíny. Přesto přichází, zejména první rok ve školce, jedna nemoc za druhou. Rýma a kašel mnohdy nekončí a jedna antibiotika střídají druhá. Ani lékaři se mnohdy neshodnou na tom, jak imunitu dětí podpořit. Správná životospráva je samozřejmostí, ale co se týká vitamínů nebo probiotika ve formě doplňků stravy, názory se rozcházejí. Doplňky stravy určené pro děti užívané dle návodu však rozhodně nikdy neublíží.
Specifika dětské imunity
Imunitní systém je tvořený orgány a buňkami. Ty navzájem spolupracují a brání organismus před nepříznivými vnějšími vlivy. Imunita má celkem tři obranné linie. V první linii je kůže a sliznice. Ty brání průniku bakterií a virů do vnitřního prostředí. Druhá linie je vnitřní. Bílé krvinky dokáží na základě chemických signálů spustit obrannou reakci. Společně s druhou obrannou linií je obvykle spuštěna i třetí, která se vyznačuje získanou odpovědí na mikroorganismy.
Imunitu můžeme dělit na vrozenou a získanou. Vrozenou imunitou se přitom rozumí první a druhá obranná imunitní linie. Získaná imunita přijde až poté, kdy tělo překoná infekci. Získaná imunita si dokáže zapamatovat odpověď organismu a příští obrannou reakci dokáže aktivovat mnohem rychleji.
Imunita ve velké míře sídlí ve střevech a ovlivňuje ji právě střevní mikroflóra. Pokud je imunita oslabena, jsme pak náchylnější na další infekce. Dětskou imunitu přitom ovlivňuje hned několik věcí.
Kojení - Velký vliv na vytváření zdravé mikroflóry ve střevě dítěte má kojení. Miminka a batolata dostávají z mateřského mléka veškeré potřebné látky.
Genetická výbava - Pro fungování vrozené imunity každého jedince je samozřejmě zásadní genetická výbava, kterou nelze ovlivnit.
Zdravý pohyb - Stejně jako u dospělých i u dětí je důležitý pohyb, který zvyšuje odolnost organismu. A k nemu je vhodné také otužování.
Správné stravování - Strava bohatá na vitamíny, minerály, omega-3 mastné kyseliny, ale také na bílkoviny, tuky a sacharidy. Zkrátka vyvážená a pestrá strava je pro imunitní procesy velmi důležitá.
Nutno říci, že pro dětskou imunitu jsou nejzásadnější první tři roky života. Během přibývajících let se děti setkávají s nejrůznějším prostředím a budují si imunitu, která se učí rozpoznávat patogeny a reagovat na ně. Než se imunita upevní, může to trvat tři až pět let. Právě v této době přitom díky školkovým kolektivům dostává dětské tělo opravdu zabrat. Je to však zcela přirozené a není vhodné se tomu vyhýbat.
Co ohrožuje imunitu dětí?
Imunita dětí se začne vyvíjet již v prenatálním období v návaznosti na obranyschopnost matky. Těhotné ženy tak mohou svým chováním vývoj imunity podpořit. Velmi důležité je vyhnout se v těhotenství alkoholu, cigaretám a drogám. Prospěšná je zdravá strava matky a pohyb. Pokud jsou v rodině nebo u matky alergie, pak je vhodné se ve druhém trimestru alergenům vyhýbat.
Na stav imunity má vliv i porod. Přirozený porod, kdy se miminko setká s vaginální a střevní mikroflórou matky je nejlepší cestou, jak uvést imunitu dítěte do pohybu. Ostatně imunita funguje samozřejmě také bezprostředně po porodu, kdy dojde ke styku s antigeny.Zhruba prvních šest měsíců je dítě chráněno protilátkami z placenty. Důležitou roli hraje také kojení.
Imunita pak v průběhu let postupně sílí. Děti obvykle prochází první větší zkouškou ve chvíli, kdy dochází do většího dětského kolektivu. Tedy do dětské skupiny, školky nebo školy. V takovém okamžiku začnou přicházet do styku s neznámými organismy.
Největší zátěží pro dětskou imunitu je opakování infekcí během jedné sezóny. A tomu se mnozí od září do června zkrátka nevyhnou. Co mohou rodiče společně se svými dětmi udělat proto, aby nakažení infekcí co nejvíce eliminovali?
- Dbejte na oblečení. Děti by neměly být oblečené málo, ale ani hodně. Nedostatečné oblečení může znamenat nachlazení, přílišné navlékání může však oslabit organismus také.
- Každá nemoc, která přijde by měla být brána vážně. Není vhodné mávnout rukou nad rýmou s tím, že to přejde. Přecházení nemocí je opravdu rizikové.
- Pozor si dejte také na nadměrné používání antibiotik. Pokud jsou nevyhnutelná, podávejte k nim dítěti vhodná probiotika.
Jak předcházet dětským nemocem?
Rýma, kašel, bolesti v krku a další trápení. Jak jim ideálně předcházet? Vhodná je pochopitelně prevence. Především u dětí je velmi důležité dbát na posilování jejich imunity. K tomu je potřeba dodržovat některé zásady týkající se stravování, pohybu, režimu spánku nebo hygieny.
Vyvážená strava není klišé
Základem silné imunity je vždy vyvážená strava. Ve stravě dětí by tak neměla chybět čerstvá zelenina a ovoce, ale ani luštěniny nebo celozrnné pečivo. Velmi důležitou roli hrají také rostlinné oleje a především rybí olej, který je bohatý na omega-3 nenasycené mastné kyseliny. V dětské jídelníčku by se naopak neměly vyskytovat vysoce zpracované potraviny a cukr. Ačkoliv chápeme, že děti sladkosti vyžadují, je vhodné je nahradit přijatelnějšími alternativami. Cukr lze jednoduše nahradit medem. Med je zdrojem minerálů, vitamínů i enzymů, které jsou pro tělo prospěšné. Lízátka a bonbony je vhodné kupovat v lékárně například ve formě hroznového cukru a s obsahem vitamínů. Stejně tak by dětská strava neměla obsahovat nadměrné množství soli.
Důležité pochopitelně je, aby strava byla pestrá. To může být někdy opravdu složitý úkol, zvláště ve chvíli, kdy malé dítě přijímá pouze tři jídla stále do kola. Pokud to nejde jinak, pokuste se železo, zinek a vitamíny do stravy nejak schovat. U dětí mívají úspěch různé zeleninové a luštěninové placičky prezentované jako řízečky. Spoustu potřebných látek lze schovat také do smoothie nebo pyré. Strava dětí by měla obsahovat maso a mléčné výrobky. Nezapomínejme ani na to, aby strava obsahovala přírodní probiotika. Zařaďte do dětského jídelníčku kefír nebo zelí.
Dbejte na pitný režim dětí
Dehydratace je nebezpečná pro každého a pro děti obzvlášť. Na rozdíl od těla dospělého tvoří podíl vody na tělesné hmotnosti u kojenců až 80 %. Pro kojence tak může být kritická už ztráta deseti procent tekutin. Kolik má však dítě vypít? Není jednoduché to přesně určit. Nezáleží totiž jen na věku, ale také na hmotnosti dítěte a samozřejmě také na jeho aktivitě. Uvádí se však, že děti od dvou do pěti let by měly přijímat 80 - 120 mililitrů vody na kilogram své váhy. Ideální je nabízet dětem pramenitou nebo minerální vodu, ideálně bez bublin. Vhodné jsou také nedoslazované ovocné nebo bylinkové čaje. Pokud vaše dítě holduje džusu, nezoufejte. Dbejte na to, aby byl kvalitní a pokuste se ho ideálně ředit vodou.
Vitamíny a minerály ve stravě dětí
Stejně jako u dospělých, by ani u dětí neměl v období chřipek chybět přísun vitamínů a minerálů. Děti potřebují dostatek vitamínu C, ale také vitamínu D. Je to vitamín, který ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu. Velmi důležitý je pro správnou stavbu kostí a zubů. A v neposlední řadě podporuje také imunitu. Déčko obvykle dáváme dětem od narození. S přibývajícím věkem však často na jeho doplňování zapomínáme, což není dobře. Nedostatkem vitamínu D trpí i mnozí dospělí. Obranyschopnost dětí dále podporuje železo nebo selen. Důležitý je také zinek, který kromě imunitního systému ovlivňuje také vzhled vlasů, nehtů nebo pokožky.
Pravidelný spánek
Spánek je v dětském věku opravdu důležitou součástí denního režimu. Čím mladší děti jsou, tím více potřebují spánku. Novorozenci prospí asi 17 hodin denně. Batolata by měla spát asi 13 hodin denně, děti předškolního věku zhruba 10 hodin. Potřeba odpoledního spánku je u dětí školkového věku hodně individuální, obvykle tato potřeba vymizí mezi třetím a pátým rokem. Během spánku se tělo zrelaxuje a regeneruje. Dětem ideálně dopřejte klid a tmu. Důležitá je také vhodná teplota v místnosti a přísun kyslíku do pokoje. Během spánku tělo produkuje protilátky, které pomáhají bojovat s infekcemi.
Dostatečná hygiena
Mytí rukou po příchodu domů ze zahrady, hraní si se zvířaty nebo po použití toalety by mělo být standardem. Stejně tak je vhodné dítko naučit umýt si ruce po příchodu z kolektivu. Ať už je to ze školky nebo ze školy. Nemluvě o tom, pokud jste se z místa dopravovali veřejnou dopravou. Hygienu není radno podceňovat. Do přírody je vhodné s sebou nosit antibakteriální gely.
Zdravé domácí prostředí
Zdravá domácnost hraje také svou roli. Vhodné je vyhýbat se plísním, roztočům, prachu i srsti zvířat. Všechno jsou potencionální alergie. A alergie není banalita. Mají vliv na celkovou obranyschopnost. Samozřejmě to neznamená, že je vhodné nechat dítě v totálně sterilní domácnosti. To také imunitnímu systému neprospěje.
Pobyt venku
Kam nemůže slunce, musí doktor. Znáte tuto větu? Je zcela pravdivá. Pobyt na slunci dodává organismu již zmiňovaný vitamin D. Trávení času venku je však důležité také z hlediska čerstvého vzduchu. Ten totiž prokrvuje dýchací cesty a tím se zvyšuje jejich odolnost. Venku se navíc děti pravděpodobně budou hýbat více než doma. A pohyb má samozřejmě také skvělý vliv na obranyschopnost. Vzhledem k tomu, že děti se učí nápodobou je vhodné, pokud i vy budete žít aktivním životním stylem a běžnou součástí vašeho života bude chůze, běh, bruslení nebo třeba jízda na kole či plavání. S těmito činnostmi obvykle nemají problém děti od tří let. Kromě toho, že sport napomáhá obranyschopnosti je vhodný také pro posílení svalů a zmírňování stresu. Pohyb také zvyšuje cirkulaci imunitních buněk v těle a zlepšuje termoregulaci.
Doplňky stravy
Imunitu můžeme pochopitelně i u dětí podporovat nejrůznějšími doplňky stravy. Hned po ukončení kojení je vhodné mateřské mléko nahradit vitamíny. Je však důležité, aby šlo o vitamíny určené pro malé děti. Důležité je říci, že jde jen o doplňky stravy a děti by většinu vitamínů a minerálů měly přijímat ze stravy.
Psychická pohoda
Děti potřebují harmonické a klidné prostředí. Pokud vyrůstají ve stresovém prostředí, může být jejich obranyschopnost narušena. Stresové hormony vyplavované kvůli psychické nepohodě totiž ovlivňují buňky imunitního systému. Stres navíc narušuje hormonální rovnováhu organismu. A mezi hormonálním systémem a imunitou existuje vztah.
Jak chránit dítě před nemocemi?
- Dítě by mělo do kolektivu chodit zdravé a doléčené.
- Z počátku by pobyt v kolektivu měl být časově omezený.
- Děti by mělý mít možnost řídit se svým tempem.
- Důležitá je účinná léčba případné alergie. Sliznice poškozené alergií neplní svou imunitní funkci.
Co když to nefunguje?
Snažíte se dodržovat veškerá opatření, podporujete imunitu dítěte, jak jen to jde a přesto je dítko stále nemocné? Pokud se nemoci opakují každý měsíc a trvají déle jak týden, je vhodné zvážit imunologické vyšetření. Díky tomu můžete zjistit, zda má dítko sníženou imunitu nebo jde jen o špatné režimové opatření.
Nejlepší vitamíny pro děti
Jak již bylo řečeno, důležitý je dostatek vitamínu C a také vitamínu D. Dále je vhodné kontrolovat hladinu zinku, doplňovat omega 3 mastné kyseliny a dbát na dostatek vápníku. Vzhledem k tomu, že mnoho dětí nejí zeleninu ani maso v potřebném množství, je třeba sáhnout po kvalitních doplňcích stravy. Na trhu jsou k dostátní nejrůznější želatinové bonbony, ochucené pastilky nebo sirupy. Vhodné jsou také kapky, které lze přidat do běžného pití nebo jídla.
U většiny přípravků se uvádí užívání od tří let věku. Obvykle je možné je užívat již od dvou let. Důležité je, aby dítě umělo polykat. U pastilek nebo bonbonů jinak hrozí udušení. Sirupy jsou naopak mnohdy vhodné už pro děti od jednoho roku.
Kdy zařadit vitaminy do jídelníčku dětí?
Vitamíny v jakékoliv formě by měly být součástí jídelníčku v případě, že je dítě vybíravé a nechce jíst rozmanitou stravu. Vitamíny jsou nutností také pro děti, které trpí chronickým onemocněním. V tomto případě je vhodné se o konkrétních přípravcích poradit s lékařem. Stejně tak je vhodné konzultovat s lékařem vitamíny ve chvíli, kdy dítě dodržuje předepsanou dietu, má intoleranci na určité potraviny nebo alergii. A samozřejmě je vhodné zařadit vitamíny také s přicházejícím podzimem a v zimě. Pokud si nejste jisti, jaké přípravky jsou pro děti vhodné, poraďte se s pediatrem.