Jóga jako očista pro tělo i duši

Zájem o jógu se v posledních letech zvyšuje. Není se čemu divit. Jóga má totiž přínosy nejen pro fyzické tělo, ale také pro naši duševní pohodu. Jóga nejen komplexně protahuje celé tělo, ale také ho harmonizuje. Tělo se stresem stahuje, právě jóga umožňuje uvolnění stažených míst.

Při cvičení jógy se mohou v těle objevovat procesy, které se vyskytují při spánku. Dochází ke svalové relaxaci, která automaticky vede ke zklidnění na psychické úrovni. Relaxace vede k odstranění poruchy tělesného tonu. Ten nejen šetří energií, ale má také vliv na chování. Vedle svalového tonu přispívá jóga k uvolnění tlakového poměru v našich vnitřních orgánech. V důsledku toho se harmonizuje jejich činnost a to se odráží také na psychice. Hovoří se o odstranění dlouhotrvajícího napětí z podvědomí.

Co to je jóga

Jóga je také známá pod názvem yoga. Je to tisíciletá praxe zaměřující se na harmonii těla a mysli. Původem pochází z Indie. Spojuje fyzické cvičení, meditaci a správné dýchání. Jóga má podle Swami Kuvalayananda kompletní poselství pro lidstvo, lidskou duši, mysl a pro lidské tělo. Je na každém z nás, které poselství si vybere. někoho spíše osloví fyzické zdraví, jiný vidí přínos v kombinaci poselství. Jóga je přístup k životu. Jóga je cesta. Jóga je cíl. Může být popisovaná jako poznání sebe sama a techniky, které nám popisuje jsou nástroje, které pomáhají k rovnováze.

Jóga je z pohledu fyzického cvičení soubor ásan. Jde o cvičení, které pročišťuje tělo a zvyšuje odolnost a zdatnost organismu. Mezi výhody pravidelného cvičení patří protažení celého těla, uvolnění, zbavení se stresu a více energie. Často se zmiňuje také snižování váhy.

Skvělé je, že jógu může cvičit opravdu každý. Je jedno, zda jste dítě, dospělí nebo senioři. Zdraví nebo nemocní. Je třeba najíst si styl, který je vhodný právě pro vás a najít si čas pro pravidelné cvičení. Pokud s jógou začínáte, je dobré zajít za lektorem nebo na kurz. Později samozřejmě můžete cvičit sami. Existuje samozřejmě několik stylů jógy. Setkat se můžete s Ashantanga jógou, hormonální jógou, power jógou, jógou pro těhotné nebo jógou pro páry.

Hlavní směry jógy:

  • Bhakti Yoga – cesta emocí a duševní oddanosti.
  • Jnana Yoga – cesta vědění a moudrosti.
  • Karma Yoga – cesta obětavé, nesobecké pomoci a skutků.
  • Hatha Yoga – cesta očištění a posílení těla pomocí ásan, krijí a pranajámy.
  • Raja Yoga – kultivace vyššího vědomí, rozvoj stavu meditace (vychází z Patandžaliho Ashtanga jógy).
  • Mantra Yoga – cesta zvuků (recitace nebo opakováni manter).

Přínosy jógy na zdraví těla

Flexibilita - Cvičením jógy s dechovými technikami se rychle zvyšuje pružnost těla. Tím dochází ke zlepšení provádění jednotlivých ásan. Tím, že se zkvalitní pohyb, se prodlužuje také doba, za kterou se svaly unaví. Snižuje se také tendence k jejich tuhnutí.

Síla - Různé pozice pomáhají posilovat svaly. V důležitých oblastech včetně ramen, břicha a nohou. V jednotlivých pozicích se setrvává poměrně dlouhou dobu a svaly jsou tak nucené opravdu tvrdě pracovat. Pokud budete cvičit pravidelně, opravdu brzy zjistíte, že se zpevňuje celá řada svalů. Při józe se nepoužívají žádné nástroje ani závaží. Místo toho pracujete pouze se svoji vlastní vahou.

Držení těla - Jóga rozvíjí hluboký stabilizační systém. Tím se mimo jiné zlepšuje také tělesný postoj, díky kterému přirozeně vzpřímeně sedíme a stojíme. To může mimo jiné přispívat k odstranění bolestí zad.

Energie - Jóga působí také pocitem dobití energie. Určitě po cvičení nebudete unavení. Jóga je jemná, pomalá a zakládá se na vědomých pohybech. Po cvičení se tak cítíte dobití, nikoli vyčerpaní.

Kardiovaskulární systém - Cvičení jógy také harmonizuje krevní tlak a zpomaluje srdeční tep. Snižuje se hladina cholesterolu a triglyceridů. Pro srdce a cévy je to dvojitá ochrana. Díky józe se snižuje spotřeba kyslíku a také způsobuje nárůst výkonu.

Oběhová soustava - Cvičení jógy zlepšuje krevní oběh a to má za důsledek pozitivní vliv na zdraví vašich orgánů včetně mozku.

Artróza - Artróza se projevuje nepříjemnými bolestmi a tuhnutím kloubů. Jóga je vhodným druhem pohybu, která pomáhá zlepšovat hybnost. Tím, že se sníží tlak na klouby, dochází k úlevě od bolestí.

Přínosy jógy pro psychiku

Jóga přináší komplexní výživu pro tělo i duševní pohodu. Díky pravidelnému cvičení se zvyšuje celková odolnost proti stresu. Díky tomu máte pozitivnější pohled na svět a také lepší náladu. Jóga má prokazatelně významný dopad na redukci depresí nebo úzkostí a také přispívá ke zlepšování paměti. Je vhodná i k celkovému zklidnění mysli.

Strava před a po cvičení jógy

Jóga je relaxační a uklidňující, ale také energeticky náročná. Z toho důvodu je vhodné se před i po cvičení stravovat lehce. Je jasné, že každému z nás vyhovuje trochu jiná strava. Někdo se stravuje podle své intuice, jiní preferují syrovou stravu a jsou mezi námi napříkolad také vegani. Pro každého by však měla platit určitá doporučení.

Základním pilířem je hlavně pravidelnost stravování. To ovlivňuje celkové rozpoložení a výkyvy cukru v těle. Je důležité jíst tedy pravidelně a plnohodnotně. Prodlevy mezi jídly by neměly být výrazné. Důležitý je také příjem polysacharidů. Takovým režimem předcházíte pocit únavy a vyčerpání. Ideální interval mezi jídly jsou tři hodiny.

Hlavní jídlo dne byste měli konzumovat alespoň tři hodiny před cvičením. Hodinu až dvě před cvičením je vhodné jíst spíše menší svačinky. Vhodné jsou ovoce nebo hrstka ořechů. Stejně tak je vhodné smoothie nebo kousek koláče z celozrnné mouky. Hodí se také čokoládový pudink s ovesnými sušenkami nebo třeba krekry se sýrem.

Po cvičení byste měli doplnit energii. Vždy však záleží na tom, o jakou formu tréninku šlo. Za hodinu až dvě po cvičení by mělo následovat plnohodnotné jídlo s porcí zeleniny. Může jít například o lososa s grilovanou zeleninou a přílohou, sushi, thajské nudle se zeleninou a tofu nebo třeba jáhlový salát. Lze si dát také nejrůznější variace vegetariánských jídel.

Důležitý je vždy přísun bílkovin, které se podílejí na regeneraci a budování svalové hmoty. Zároveň však tělo také dobře zasytí. Myslete na to, že i když cvičíte večer, není dobré jít spát o hladu. Je dobré sníst porci přiměřenou hladu.

Po cvičení jógy jsou samozřejmě nevhodné polotovary, smažená jídla a tučná jídla. Stejně tak nejsou vhodné potraviny bohaté na přidaný cukr. Snažte se vyhýbat také potravinám obsahujícím umělá sladidla.

Důležitý je samozřejmě také pitný režim. Snažte se pít čistou vodu a vyhnout se dehydrataci. Vyhněte se nápojům s přidanými cukry. Maximálně pijte ředěné džusy nebo domácí ovocné limonády. Vhodné jsou také čaje.

Jaké vitamíny a minerály užívat při cvičení jógy

Pokud chcete pravidelně cvičit jógu, je dobré zvýšit přísun bílkovin, vitamínů a minerálů. Právě to jsou totiž aspekty, které se podílí na budování svalové hmoty. Pojďme se podívat na druhy vitamínů a minerálů, které je třeba doplňovat.

Vitamíny a minerály

Většina vitamínů nebo minerálů je potřebná jen v malém množství. Je tak možné je tělu dodat vyváženou stravou. Ta by při cvičení jógy měla být samozřejmostí. Některé vitamíny a minerály však tělo potřebuje více. Kromě bílkovin je to hlavně železo, hořčík a vitamín D. Je třeba doplňovat také vápník a kloubní výživu.

Železo – Lze ho přijímat jako suplement, ale také z rostlinných nebo živočišných zdrojů. Lépe vstřebatelné je hemové železo, které se nachází v hovězím, jehněčím a vepřovém mase. Nehemové je v luštěninách, tofu nebo ořeších.

Hořčík - Magnesium má při sportu důležité funkce. Nejen, že snižuje pravděpodobnost svalových křečí, ale také je velmi důležité pro růst kostí. Uplatňuje se především při spalování tuků a sacharidů. Hlavními zdroji hořčíku jsou banány, listová zelenina, celozrnné pečivo, ovesné vločky, čokoláda nebo mandle. Pokud trénujete pravidelně, je vhodné hořčík dodávat v podobě doplňků stravy.

Vitamín D - Je to vitamín, který podporuje zdraví svalů a kostí. Jeho nedostatek může negativně ovlivnit nejen sportovní výkony. Všichni sportovci bez výjimky by měli zvážit příjem déčka jako doplňku stravy.

Vápník - Minerál, který je stěžejní pro zdraví kostní tkáně a udržuje zdravou funkci svalů a nervů. Jeho hlavním zdrojem jsou samozřejmě mléčné výrobky.

Kloubní výživa - Při cvičení je důležité se starat o své klouby. Kloubní výživa je vhodná pro kosti a chrupavky. Obsahuje důležité minerály a vitamíny, které jsou nutné pro tvorbu kolagenu.