MMA je zkratka anglických slov Mix Martial Arts a v překladu to znamená smíšená bojová umění. Mix různých stylů bojových umění je sice známý již od starověku, ale za základ novodobých MMA je považovaný až rok 1993.
Jde o fyzicky jeden z nejnáročnějších sportů vůbec. Bojovníci v MMA musí rozvíjet všechny složky fyzické i psychické kondice. Zápasníci se připravují na boj ve stoje, na zemi, ale také na zápas. Důležitou součástí tréninku je také mentální průprava. Zápasníci tedy kromě sportu musí rozvíjet svoji psychickou kondici a motivaci. Zápasí se s využitím prvků boxu, thajského boxu, judo nebo wrestlingu a grapplingu.
- maximální síla
- vytrvalost
- odolnost
- dynamická síla
Historie MMA
Pokud budeme hovořit o novodobém MMA, najdeme jeho základy v Brazílii a datují se k první polovině 20. století. Tehdy rodina Graciů vytvořila styl brazilské jiu jitsu. V 60. letech pak myšlenku smíšeného bojového umění propagoval Bruce Lee. Ten vytvořil bojové umění Jeet Kune Do. To čerpalo jen to nejlepší ze zavedených bojových umění.
Nejdůležitější v historii MMA bylo založeí organizace UFC v listopadu 1993. Tato organizace se inspirovala v turnajích konanánch v Brazílii, kde bylo dovoleno vše. Neexistovala ani váhová omezení. Poté se zápasy rozčlenili na několik druhů. Ty se liší hlavně omezením některých technik. Kromě toho jsou dnes také zápasy rozdělené do váhových kategorií.
Pravidla jsou různá
Každá organizace, která pořádá soutěže MMA má svá pravidla. Ty se liší nejen způsoby boje, ale také délkou zápasu. Každopádně se MMA koná v ringu nebo kleci, které se také říká octagon. Podlaha ringu je polstrovaná pěnovou vycpávkou. Plotové sloupky jsou kovové, ale musí být řádně vycpané a být alespoň 1,5 metru vysoké. Pokud je zápas v kleci, musí být osmihranná s kovovým plotem. Ten musí být ještě o 21 centimetrů vyšší než v případě ringu. Rámy plotu musí být taktéž polstrované. Klec má dvoje dveře proti sobě.
Vybavení zápasníků
Zápasníci při MMA zápasech mají bandáže s měkké gázy. Bandáže, které nesmí přesáhnout délku 13,7 metru a šířku 5 centimetrů se váží v šatně, kde je přítomný manažer soupeře nebo komise. Povinné jsou chrániče zubů a rukavice. Další pomůckou je suspensor, ženy ho však používat nesmějí. Místo něj mají povolený chránič hrudi. MMA se provozuje v trenýrkách nebo šortkách. Boty nejsou přípustné. Řeší se také dlouhé vlasy a vousy, které nesmí představovat žádné riziko.
Před zápasem jsou zápasníci namazáni vazelínou. Dělá se to proto, aby rány po obličejích klouzaly a netvořily se tržné rány. Je jasné, že ne vždy vazelína zranění zabrání, ale určitě zranění oddálí. Jde o tvrdý kontaktní sport oblíbený u diváků. Zranění jsou běžnou součástí. Vážná zranění se však v porovnání s jinými sporty nevyskytují příliš často.
Existují zakázané techniky
Zakázané techniky jsou pevně stanovené v pravidlech a pečlivě je kontrolují rozhodčí. Pravidla mohou být upraveny ještě před zápasem. Takové změny však musí znát rozhodčí a hlavně s nimi musí souhlasit oba zápasníci.
Co se nesmí:
- kousat
- hlavičkovat
- útočit prsty na oči
- útočit na slabiny
- tahat za vlasy
- lámat klouby prstů a zápěstí
- strkat prsty do tělesných otvorů nebo ran
- chytat klíční kost
- krápat, šrkábat, štípat
- kopat do hlavy ležícího soupeře
- kopat do ledvin patou
- strhávat dolů loktem
- údery na páteř
- údery na zadní část hlavy
- údery na ohryzek
- šlapat na ležícího soupeře
- plivat na soupeře
- držet za rukavice nebo kraťasy
- vyhodit soupeře mimo ring
- držet se plotu/provazu
- házet ručník během zápasu
- ignorovat rozhodčího
- útočit o přestávce
- urážet se v ringu
- útočit po konci zápasu
- vyhýbat se kontaktu se soupeřem
- předstírat zranění
- schválně zahazovat chrániče zubů
Zápasníky lze rozdělit podle stylu
- All Round Fighters - Kompletní bojovníci, kteří jsou perfektně trénováni ve všech fázích boje.
- Submission - Zápasníci, kteří usilují o to, dostat soupeře na zem a zvítězit pomocí páčení nebo škrcení.
- Sprawl and Brawl - Fighteři bojují hlavně ve stoje a snaží se zvítězit za pomoci kopů a úderů. Jejich cílem je uniknout z hmatů.
- Ground and Pound - Jde o bojovníky, kteří chtějí dostat soupeře na zem a tam zápas co nejrychleji ukončit.
Zápas každopádně může skončit tak, že se jeden ze soupeřů vzdá. Může dojít také na knockout, a to tak, že bojovník ztratí vědomí, rozhodčí ukončí zápas pro převahu nebo vznikne legálním úderem. Dále může zápas skončit výhrou na body, na čemž se musí shodnout rozhodčí. Pochopitelně je ve hře také remíza nebo diskvalifikace. Zápas může skončit také forefoeitem, tehcnickou remízou, technickým rozhodnutím nebo úplně bez výsledku.
Rozdíl mezi K-1 a MMA
Bojovníci MMA mohou využívat páky a další údery v postoji. To je v K-1 nepřípustné. Stejně tak se v MMA může bojovat na zemi, zatímco u K-1 dojde po pádu na zem k přerušení zápasu.